Brazylijskie księgarnie pogrążone w kryzysie

opublikowano: 12-12-2018, 22:00

Jeden z wydawców apelował ostatnio do czytelników, żeby wsparli branżę, kupując na święta więcej książek — napisał „The Guardian”.

„To mroczne czasy dla rynku książek w Brazylii” — ostrzegała firma w szeroko komentowanym liście, o którym mówi się: „list miłosny do książek”. Recesja i rosnące ceny, napisał portal, doprowadziły branżę na skraj przepaści. Dwie największe w kraju sieci księgarni zamykają sklepy. Istnieje ryzyko, że niedługo w niektórych miastach nie zostanie ani jedna księgarnia. W październiku sieć Sariva ogłosiła, że zamyka 20 punktów, a już w listopadzie pojawiła się już informacja o tym, że jest bliska bankructwa. Sieć Cultura, jej największy rywal, jesienią także ogłosiła plany restrukturyzacji, by uniknąć upadłości.

— Domy wydawnicze w Brazylii wydają teraz mniej tytułów, pozbywają się najsłabszych punktów sprzedażowych w krótkim czasie i zwalniają personel. Cultura i Saraiva z zarządem komisarycznym, tuziny księgarni jest zamykanych, setki księgarzy zwalnianych pracy, a zyski wydawców spadają o 40 proc. albo więcej, pozostawiając ogromną czarną dziurę, która może pochłonąć cały rynek wydawniczy w Brazylii — mówi Luiz Schwarcz, współzałożyciel Companhia das Letra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu