BRE Bank skupuje Best

Urszula Chojnacka
08-06-2001, 00:00

BRE Bank skupuje Best

BRE Bank ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji spółki Best. Bank chce osiągnąć w wyniku wezwania 2,2 mln akcji spółki, czyli 100 proc. kapitału zakładowego i głosów.

BRE Bank wezwał wczoraj do zapisywania się na sprzedaż 397 461 akcji Best po 7,75 zł za walor. Stanowi to 10,24 proc. głosów na WZA spółki. Zapisy będą przyjmowane od 15 czerwca do 16 lipca. BRE Bank zapowiada, że nie skróci terminu przyjmowania zapisów.

Wezwanie na sprzedaż akcji Bestu ma umożliwić BRE Bankowi osiągnięcie 2,2 mln akcji spółki, co stanowi 100 proc. głosów na WZA Best i kapitału zakładowego. Teraz bank ma 1 802 539 akcji spółki stanowiących 89,76 proc. głosów na WZA.

W związku z ogłoszeniem wezwania przez BRE Bank, GPW zawiesiła notowania Bestu na wczorajszej sesji. W środę kurs akcji spółki zniżkował o 5,8 proc. — do 4,4 zł.

Po powtórnej analizie portfela kredytowego Best utworzył na koniec 2000 r. 53,5 mln zł rezerw na zobowiązania, co zwiększyło stratę netto spółki z 17 mln zł do 75,6 mln zł. Obecnie firma negocjuje warunki spłaty należności z BRE Bankiem i Bankiem Śląskim, który jest głównym wierzycielem spółki.

— Straty Bestu są spowodowane głównie koncentracją w segmencie kredytów gotówkowych charakteryzujących się wysokim stopniem ryzyka oraz błędami w zarządzaniu ryzykiem kredytowym — wyjaśnił w środę Andrzej Reterski, prezes Bestu.

W ramach restrukturyzacji Best będzie zwiększał swój udział w rynku kredytów celowych (ratalne, samochodowe, itp.) redukując zaangażowanie w pożyczki gotówkowe. Spółka planuje też zwolnienie 20 proc. pracowników, tj. około 100 osób, oraz zamykanie nierentownych placówek (w tym roku 35) .

Sławomir Lachowski, wiceprezes BRE Banku i przewodniczący rady nadzorczej Bestu, poinformował, że BRE Bank utworzył już większość rezerw na zaangażowanie kapitałowe i kredytowe w spółkę, a w czerwcu utworzy dodatkowe rezerwy. Zdaniem wiceprezesa banku, nie wpłynie to na wysokość prognozowanego zysku netto BRE Banku w 2001 r. Ma on wynieść 404 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE Bank skupuje Best