BRE Bank zbiera laury po wynikach

ET
31-10-2008, 00:00

Bank pokazał dobre wyniki i parkiet to docenił. Kurs rósł najmocniej z całej stawki.

Bank pokazał dobre wyniki i parkiet to docenił. Kurs rósł najmocniej z całej stawki.

"Przedstawione wyniki oceniamy jako dobre. Jak sądzimy, kurs spółki może rosnąć" — napisała Hanna Kędziora, analityk DM PKO BP w porannym komentarzu.

I rzeczywiście poszedł w górę — 4,9 proc. na zamknięciu, choć inne banki też pozieleniały. Po publikacji wyników BRE Banku również trochę z zazdrości. Wyniki banku po trzech kwartałach robią bowiem niezłe wrażenie.

— Wynik odsetkowy odnotował bardzo interesujący wzrost. Zwiększyły się przychody na wymianie walut, spadły trochę koszty. Generalna ocena bardzo dobra — mówi Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego, choć zwraca też uwagę na kroplę dziegciu, która staje się coraz bardziej zauważalna z kwartału na kwartał.

— Rosną koszty ryzyka kredytowego — mówi analityk DM Banku Handlowego.

Rzeczywiście, po trzech kwartałach grupa BRE zawiązała 139 mln zł rezerw, z czego 71 mln zł w III kwartale. W tym 56 mln zł to odpisy samego banku.

— Dotychczas mieliśmy rezerwy na poziomie 45 mln zł, w trzecim kwartale jest to 56 mln zł. Po trzecim kwartale mamy do czynienia z rezerwami na poziomie bardziej zasadnym i to powinno stanowić punkt odniesienia na przyszłość — mówi Wiesław Thor, wiceprezes banku, który uważa, że w przeszłości rezerwy były na rekordowo niskim poziomie.

Na koniec września bank miał w portfelu kredytów za 44,2 mld zł. W porównaniu z 30 czerwca urósł on o 9,4 proc., przy czym w przypadku klientów detalicznych wzrost był dwucyfrowy — 15,8 proc. Ich udział w portfelu zwiększył się do 44 proc. licząc od końca trzeciego kwartału 2007 r.

Mniej dynamicznie rosły depozyty — o 4,8 proc. Na koniec września bank zebrał od klientów 38 mld zł. Mariusz Grendowicz, prezes banku, zapewnia, że nie widzi zagrożenia dla finansowania działalności kredytowej, mimo że wskaźnik kredytów do depozytów wynosi 113 proc. i jest jednym z wyższych w sektorze.

— IV kwartał zapowiada się dobrze, jeśli chodzi o kontynuację akcji kredytowej. Bank ma skąd brać franki, które pożycza od właściciela — grupy Commerzbank. Trudno natomiast wyrokować, co będzie w przyszłym roku. Ale to dotyczy całej branży nie tylko BRE Banku —mówi Andrzej Powierża.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE Bank zbiera laury po wynikach