BRE i LOT chcą kupić Alpinę

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 07-05-1999, 00:00

BRE i LOT chcą kupić Alpinę

Na początku przyszłego tygodnia Bank Rozwoju Eksportu i PLL LOT mają podpisać umowę dotyczącą przejęcia większościowego udziału w krakowskim biurze podróży Alpina Tour.

W ostatnich dniach okazało się, że to właśnie BRE jest tym tajemniczym bankiem, który ma pomóc Alpinie w wyjściu z długów — pisaliśmy o tym już dwukrotnie. Bankowcy postawili jednak twarde warunki.

Siła perswazji

LOT miał na oku inwestycję krótkoterminową, jednak zarząd BRE wymógł na przewoźniku zmianę tych planów. Zgodnie z ustaleniami, LOT pozostanie w Alpinie długoterminowym inwestorem pasywnym. Współpraca może być długa i owocna — zwłaszcza że LOT i Alpina przeniosły do BRE wszystkie swoje rachunki. Ale sytuacja na rynku turystycznym zmienia się jak w kalejdoskopie. Letni sezon rozpoczyna się w czerwcu, dając prawdopodobnie sygnał kolejnej wojnie o czartery.

Trójstronne korzyści

Przedstawiciele BRE uważają na razie zakup udziałów w krakowskim biurze podróży za znakomity interes. Tak naprawdę, na zyski mogą liczyć wszystkie strony — Alpina uzyska cieplarniane warunki rozwoju (dostęp do kapitału i korzystne warunki przy czarterach), LOT odzyska dług, a BRE zarobi.

Nie można wykluczyć, że jeżeli wyniki Alpiny nie spełnią oczekiwań inwestora, bank znajdzie innego touroperatora i wycofa swoje udziały. Istnieje jednak szansa, że podobna operacja odbędzie się już po restrukturyzacji LOT, który wcześniej zdąży pozbyć się kłopotliwego długu.

BRE chce również, żeby Alpina i LOT załatwiły między sobą sprawę długu za czartery. Alpina winna jest krajowemu przewoźnikowi 1-2 mln USD (różne źródła podają odmienne wartości). Tak jak pisaliśmy, przynajmniej część wierzytelności zostanie zamieniona na udziały. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądać przyszła struktura własności Alpiny. Jednak dotychczasowi udziałowcy, czyli cztery osoby fizyczne, nie narzekają.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BRE i LOT chcą kupić Alpinę