Brexit, inflacja, Wall Street

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 13-01-2019, 22:00

Pierwszy dzień nowego tygodnia rozpoczniemy od danych o chińskim handlu zagranicznym, które pojawią się nad ranem czasu polskiego.

Poniedziałek

Kolejne dane to już nasz region: Rumunia (produkcja przemysłowa i inflacja o 8) oraz Węgry (tylko produkcja, o 9). O 9.30 poznamy dane o inflacji w Szwecji. 11 to moment publikacji przez Eurostat raportu o produkcji przemysłowej w państwach UE. Dzień o 14 zamkną dane o polskim bilansie płatniczym. W USA uwaga inwestorów zacznie przenosić się w kierunku wyników spółek. Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street poznamy raport Citi Group.

Wtorek

Według płynących z Wysp Brytyjskich doniesień, 15 stycznia Izba Gmin głosować będzie nad przedstawionym przez premier Theresę May planem na brexit. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć w grudniu, lecz szefowa rządu zdecydowała się przełożyć je na późniejszy termin, obawiając się znacznej porażki. Oczekiwanie na decyzję brytyjskiego parlamentu ubarwią dane o inflacji we Francji (8.45), Węgrzech (9), Hiszpanii (9.) i Polsce (10). W przypadku naszego kraju poznamy kompozycję wskaźnika, którego wstępny odczyt na poziomie 1,1 proc. w ujęciu rocznym okazał się najniższy od 2 lat. O 10 z Niemiec nadejdą dane o dynamice PKB w całym 2018 r. Na raport dotyczący samego czwartego kwartału, który pomoże stwierdzić, czy nasi zachodni sąsiedzi są już w recesji, poczekać będziemy musieli do 14 lutego. O 11 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym. Po południu natomiast w Parlamencie Europejskim przemawiał i odpowiadał na pytania będzie Mario Draghi (16). Wtorek to także dzień posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego. Wyniki: JPMorgan, Wells Fargo.

Środa

Środa przyniesie kontynuację przeglądu inflacyjnego. Staną do niego Niemcy (8), Wielka Brytania (10.30), Włochy (11) i Polska, choć w naszym kraju tym razem mowa o inflacji bazowej (14). O 12 decyzję ws. stóp procentowych podejmie turecki bank centralny. W USA w centrum uwagi znajdzie się liczba wniosków o kredyt hipoteczny (13), wyniki sprzedaży detalicznej (14.30), indeks rynku nieruchomości NAHB (16), zmiana zapasów paliw (16.30) oraz napływ kapitałów (22). Warto pamiętać, że ze względu na „zamknięcie rządu” niektórych raportów z USA może zabraknąć. Wyniki: Alcoa, Bank of America, BNY Mellon, Goldman Sachs, US Bancorp.

Czwartek

Pod względem makroekonomicznym czwartek zapowiada się relatywnie spokojnie. O 11 Eurostat przedstawi dane o inflacji konsumenckiej. W USA pojawią się indeks Fed z Filadelfii i (14.30) oraz raporty z rynku nieruchomości (14.30).

Piątek

Ostatni rynkowy dzień tygodnia rozpoczniemy od danych o japońskiej inflacji (0.30) i produkcji przemysłowej (5.30). O 10 dane o produkcji w naszym kraju przedstawi GUS, który równocześnie ogłosi wysokość przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób. Za oceanem inwestorzy obserwować będą dane o kanadyjskiej inflacji (14.30) i amerykańskiej produkcji przemysłowej (15.15).

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy