Brexit może kosztować branżę finansową nawet 38 mld GBP

opublikowano: 05-10-2016, 11:50

Wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej może kosztować sektor finansowy na Wyspach stratę szacowaną przez TheCityUK na 38 mld GBP, donosi serwis BBC.

Grupa lobbingowa prognozuje także, iż „rozwód” może doprowadzić do redukcji lub przeniesienia do 75 tys. miejsc pracy.

Brexit, Wlk. Brytania
Brexit, Wlk. Brytania
Bloomberg

Sektor finansowy bardzo zaniepokojony jest perspektywą tzw. twardego brexitu, czyli rezygnacją z jednego rynku na rzecz odzyskania kontroli nad imigracją. O skali niepewności świadczy choćby zachowanie funta, który po niedzielnej wypowiedzi premier Theresy May, iż Wlk. Brytania opuszcza UE nie tylko z powodu imigracji, spadł do najniższego od 31 lat poziomu względem dolara.

Sporządzony na zamówienie TheCityUK raport zawiera kilka scenariuszy dla brytyjskiego sektora usług finansowych po brexicie. 

Jeden ze scenariuszy opiera się na zachowaniu przez Wielką Brytanię dostępu do Europejskiego Obszaru Gospodarczego na podobnych warunkach co dotychczas. Oznaczałoby to możliwość kontynuowania obrotu w całym bloku bez potrzeby uzyskiwania pozwoleń na poszczególne kraje.

Spowodowałoby mniej zakłóceń,  i koszty sięgające „jedynie” utratę do 4 tys. miejsc pracy i 2 mld GBP przychodów rocznie.

Inny scenariusz zakłada z kolei, że Wielka Brytania wyjdzie z bloku "bez równoważności regulacyjnej".

To z kolei ma kosztować branżę do 20 mld GBP i 35 tys. miejsc pracy. Co istotne, „wpływ domina" na pokrewne działalności może kosztować dalsze 18 mld GBP i 40 tys. miejsc pracy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane