Brexit zniechęca eksporterów

opublikowano: 16-05-2018, 22:00

Instytucja płatnicza Akcenta przeanalizowała dane na temat wielkości polskiego eksportu w I kwartale tego roku.

Instytucja płatnicza Akcenta przeanalizowała dane na temat wielkości polskiego eksportu w I kwartale tego roku. Okazuje się, że na drugą pozycję najważniejszych kierunków polskiego eksportu wskoczyły Czechy. Często znajdowała się tam Wielka Brytania, która spadła na trzecie miejsce — i trudno oczekiwać, że jej rola w oczach naszych eksporterów będzie rosła.

— Już w zeszłym roku prognozowaliśmy, że Czechy mogą przejąć na stałe drugą pozycję na liście odbiorców polskiego eksportu. Ubiegły rok rzeczywiście zakończyły na drugim miejscu, ale wciąż dystans miedzy nimi a Wielką Brytanią był niewielki. W tym roku widzimy, że różnica się powiększa — zauważa Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Jego zdaniem, widmo brexitu i zmian z zasadach handlu ze

Zjednoczonym Królestwem może odstraszać przedsiębiorców przed inwestowaniem w rozwój w tym kierunku. Eksport towarów z Polski do Czech w I kw. br. wzrósł o 4,1 proc., podczas gdy w kierunku brytyjskim spadł o 2,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane