British Airways zaciskają pasa

IAG, właściciel największego na Wyspach Brytyjskich przewoźnika, British Airways poinformował o przeprowadzeniu weryfikacji zaległych zamówień na nowe szerokokadłubowe maszyny Boeinga i Airbusa. Firma chce też dłużej wykorzystywać dotychczasowe samoloty i dołożyć nowe miejsca w celu ograniczenia wydatków, obawiając się skutki Brexitu, donosi Bloomberg.

Pod lupą znalazły się plany zakupu 38 Airbusów A350s i Boeingów 787s, które firma chce odłożyć w czasie. W służbie ma pozostać o cztery więcej niż planowano Boeingi 757 Jumbo, zaś dodatkowe siedzenia zostaną zainstalowane w każdym rzędzie w klasie ekonomicznej w 25-ciu maszynach 777s, bazujących na lotnisku Gatwick pod Londynem. Tym samym stworzone zostanie od 2018 r. dodatkowe 52 miejsca.

Samoloty British Airways
Zobacz więcej

Samoloty British Airways

Bloomberg

Zobacz także

Zmiany, które obejmują również mniejszą o 34 liczbę maszyn z floty Airbusa (362 krótkodystansowe samoloty A320), mają pozwolić na ograniczenie wydatków kapitałowych o 1,4 mld EUR do 2020 r. 

Według Enrique Dupuy’a, dyrektora finansowego IAG, weryfikacja ma polegać przede wszystkim na opóźnieniu, a nie anulowaniu zamówień. Dodaje on, że IAG, która oprócz BA ma również irlandzkie linie Aer Lingus oraz hiszpańskich przewoźników Iberia i Vueling, uważa, że jest pewny renegocjowania harmonogramów dostaw z Airbusem i Boeingiem.

IAG obniżył długoterminową prognozę finansową z uwagi na spadek notowań funta, który wpłynął negatywnie na przychody przeliczane na euro, w której to walucie spółka raportuje. Zysk przed opodatkowaniem, deprecjacją, amortyzacją i kosztami wynajmu samolotów mają wynieść średnio 5,3 mld EUR w okresie lat 2016-2020. Wcześniej szacowano je na ponad 300 mln EUR więcej.

Tymczasem polski narodowy przewoźnik zabiera się za konsolidację (czytaj>>LOT na zakupach)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / British Airways zaciskają pasa