Brokerzy foreksowi mają pod górkę

opublikowano: 28-01-2019, 22:00

Regulacje ESMA biją w branżę. Zacisnąć zęby muszą m.in. akcjonariusze. Firma zakłada jednak, że odkuje się w 2020 r.

DM Banku Ochrony Środowiska obniża wynagrodzenia pracowników. Elżbieta Urbańska, członkini zarządu firmy, stara się to przedstawić jako dalszy ciąg działań optymalizacyjnych prowadzonych w 2018 r. i wynikających przede wszystkim ze spadku zainteresowania giełdą. Jednak DM BOŚ świadczy też usługi foreksowe i zabolały go działania Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) dotyczące foreksowych kontraktów CFD.

— Interwencja produktowa ESMA na rynku CFD spowodowała istotne ograniczenie obrotów klientów ze względu na wyższe wymagania depozytowe oraz przeniesienie aktywności polskich inwestorów do podmiotów spoza jurysdykcji europejskiego regulatora — m.in. do Szwajcaria i Australii — które zaproponowały polskim inwestorom konkurencyjne i poszukiwane przez nich warunki realizacji transakcji. Przychody z tej działalności dla krajowych podmiotów istotnie spadły — tłumaczy Elżbieta Urbańska.

Elżbieta Urbańska nie odniosła się wprost do tego, że DM BOŚ działa na foreksie w modelu market makera, czyli de facto jest stroną transakcji z klientem. W tej formule zysk klienta przekłada się na stratę brokera i na odwrót.

Klienci zaczęli zarabiać

Jako market maker działa X-Trade Borokers DM (XTB), jedyna firma foreksowa notowana na warszawskiej giełdzie.

— Ogólnie rzecz biorąc regulacje ESMA zdecydowanie pogorszyły perspektywy mniejszych i średnich brokerów.W krótkim terminie nie są też dla nas korzystne, ale liczymy, że już w 2020 r. pokażemy wyniki lepsze niż przed zmianami wprowadzonymi przez ESMA. Mniejsi brokerzy wypadną z rynku, a więksi — jak my — przejmą ich klientów — komentuje Omar Arnaout, prezes X-Trade Brokers DM.

Podkreśla, że w XTB nie ma żadnych cięć pensji. Raport roczny, a więc obejmujący również czwarty kwartał, broker opublikuje dopiero w marcu 2019 r. Wydarzenia w DM BOŚ mogą być jednak prognostykiem tego, jakie pokaże wyniki za ostatnie miesiące. Tym bardziej że dane kwartalne publikowane przez brokerów na żądanie KNF wskazują, że w ostatnich miesiącach odsetek klientów zarabiających na foreksowych transakcjach walutowych istotnie wzrósł. W Alior Banku, Admiral Markets czy Noble Securities zarabiających było więcej niż tracących i wychodzących na zero łącznie. W DM BOŚ na walutach zarabiało 49 proc. klientów.

W XTB na plusie było 41,8 proc. zainteresowanych spekulacjami walutowymi. Różnica duża, ale ostatni raz ponad 40 proc. klientów XTB zarabiało na operacjach walutowych w pierwszym kwartale 2017 r. Zysk netto XTB wyniósł wtedy 10,6 mln zł. Trzy miesiące później był wyższy o 76 proc., choć liczba aktywnych klientów XTB spadła wtedy o 2 proc. Trudno jednak nie zauważyć, że liczba zarabiających na rynku walutowym spadła dużo bardziej — o 4,8 pkt. proc. Kwartał później liczba klientów XTB zarabiających na walutach zmniejszyła się jeszcze trochę i w okolicach 33 proc. utrzymywała się do momentu wejścia w życie nowych regulacji ESMA. Co trzy miesiące spółka raportowała wtedy 30-60 mln zł zysku, choć wyższe z tych kwot po tym jak na przełomie 2017 i 2018 r. wyraźnie zwiększyła liczbę aktywnych klientów.

Spada liczba lotów

W trzecim kwartale 2018 r. liczba aktywnych klientów była większa od notowanej w całym 2017 r., ale zysk spadł do 6,2 mln zł — a to i tak po odliczeniu zdarzeń jednorazowych, bo ze względu na karę nałożoną przez KNF raportowana była strata. To nagłe pogorszenie rentowności zbiegło się z wprowadzaniem w życie oczekiwań ESMA w lecie 2018 r. i pierwszą poprawą sytuacji klientów.

— Zmiana charakterystyki produktów powoduje, że klienci firm foreksowych narażeni są na mniejszą dźwignię. Tym samym dłużej trwa utrata kapitału, który zainwestowali, albo łatwiej im zamknąć pozycję z zyskiem — tłumaczy Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

Z drugiej strony opisuje to zjawisko w sposób podobny do Elżbiety Urbańskiej. Przeprowadzenie transakcji o wielkości jednego lota (podstawowa jednostka transakcyjna na foreksie) wymaga zaangażowania większego kapitału. W efekcie klienci są mniej aktywni.

— Już w trzecim kwartale 2018 r. było widać, że nowe regulacje mają negatywne przełożenie na wyniki. Przychody na jednego lota miały bardzo podobną wartość jak w poprzednich kwartałach, ale było znacznie mniej lotów — wyjaśnia Łukasz Jańczak.

Transakcje związane z rynkiem walutowym nie są jedynymi, jakie można przeprowadzać na foreksie. Kontrakty CFD obejmują m.in. towary, indeksy giełdowe czy pojedyncze akcje. Wyniki finansowe brokerów są wypadkową przychodów ze wszystkich instrumentów jakie oferują, ale te związane walutami są dla nich najistotniejsze. © Ⓟ

Przewiny market makera

We wrześniu 2018 r. KNF nałożyła na XTB 9,9 mln zł kary w związku z tzw. niesymetryczną dewiacją i opóźnieniami ukrytymi w rozliczeniach spółki klientami, a opisanymi przez „PB” w listopadzie 2017 r. Chodziło o to, że XTB dopuszczało by cena między złożeniem zlecenia przez klienta a momentem jego realizacji zmieniała się na korzyść brokera (tym samym: na niekorzyść klienta) w sposób nieograniczony, a zmiany w drugą stronę akceptowało, o ile nie przekraczały ustalonego przez XTB parametru. Dla niektórych inwestorów — tych, którzy zdaniem XTB wykorzystywali błędy i niedoskonałości systemów IT spółki — parametr ten najczęściej wynosił 0, co oznaczało, że żadne zmiany korzystne dla klienta nie były możliwe. W momencie nabycia instrumentu otwarta pozycja nie mogła więc być wyceniona z teoretycznym zyskiem klienta, a jeśli mogła, to z niewielkim, a teoretyczna strata (i zysk brokera) mogły być znacznie wyższe. W formule działania market makera jest to o tyle istotne, że broker na podstawie danych, dostarczanych przez renomowane instytucje finansowe, tworzy własny rynek, umożliwiając klientom inwestowanie w instrumenty pochodne, będąc jednocześnie drugą stroną transakcji. Zysk klienta oznacza więc stratę brokera i odwrotnie. Według KNF niesymetryczna dewiacja i opóźnienia dodatkowo premiowały więc XTB względem jej klientów.

WAŻNA DATA

1.08.2018

Od tego dnia: Dźwignia stosowana na 13 głównych parach walutowych spadła ze 100:1 do 30:1.

  • Na parach walutowych innych niż główna trzynastka oraz na złocie i głównych indeksach giełdowych.

 Dźwignia koreksowa została ograniczona do 20:

  • 1. Instrumenty oparte na pozostałych indeksach oraz towarach innych niż złoto zostały objęte dźwignią 10:1.
  • Żaden rachunek nie może przysporzyć użytkownikowi debetu, który klient musiałby zwrócić brokerowi.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane