Czytasz dzięki

Brokerzy się zagapili, wyjaśni to nadzór

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 16-09-2011, 00:00

Co piąty dom maklerski nie opublikował w terminie raportu o zarządzaniu ryzykiem i adekwatności kapitałowej.

Co piąty dom maklerski nie opublikował w terminie raportu o zarządzaniu ryzykiem i adekwatności kapitałowej.

W tym roku na wszystkich domach maklerskich zaczął po raz pierwszy ciążyć obowiązek ujawniania raportów dotyczących sposobu zarządzania ryzykiem i adekwatności kapitałowej. To efekt obowiązywania europejskiej dyrektywy, która ma poprawić przejrzystość i dyscyplinę rynkową. Firma doradcza Compliance Partners sprawdziła, jak brokerzy wywiązali się z nowych obowiązków.

Lista spóźnialskich

Poszło im kiepsko.

— Jestem zdziwiony tak dużą liczbą brakujących raportów — ocenia Przemysław Szpytka, partner zarządzający Compliance Partners.

Jego firma zbadała, czy domy maklerskie opublikowały raporty na stronie internetowej (obowiązek publikacji obejmuje stronę www, miejsce działalności oraz Monitor Polski B). Miały na to 30 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, czyli powinny to zrobić do końca lipca. Z analiz wynika, że 22 proc. domów maklerskich (11 na 50 zobowiązanych) nie opublikowało raportu.

— Przypuszczam, że są różne tego przyczyny. Część brokerów zapewne przeoczyła terminy w ferworze zadań wynikających z zamknięcia ubiegłego roku. Część mogła też odmiennie interpretować przepisy i uznać, że nie ciąży na nich taki obowiązek — komentuje Przemysław Szpytka.

Ci, którzy opublikowali raporty, też mogli zrobić to lepiej. Badający stwierdzili w części raportów brak wymaganych informacji, szczególnie w zakresie systemów, strategii i procesów zarządzania ryzykiem (11 proc. raportów). Ponadto w wielu przypadkach brakuje zindywidualizowanego opisu zarządzania ryzykiem (32 proc. raportów).

Przyczyny techniczne

Wśród brokerów, którzy nie umieścili raportu na stronie internetowej, jest m.in. DB Securities. Tłumaczy się kwestiami technicznymi.

"Raport dotyczący adekwatności kapitałowej DB Securities na koniec 2010 r. został zamieszczony na stronie internetowej w dniu przekazania go do publikacji w Monitorze Polskim B, czyli 27 lipca. Obecnie strona internetowa jest w przebudowie i z tego powodu raport nie jest widoczny. Przewidywany termin zakończenia przebudowy strony www to 31 października. Raport jest dostępny w siedzibie DB Securities" — wyjaśnił w piśmie do "PB" zarząd DB Securities.

— Klienci powinni mieć dostęp do takich informacji za pośrednictwem strony internetowej brokera. Monitor Polski B jest znacznie trudniej dostępny — uważa jednak Przemysław Szpytka.

Analiza Compliance Partners datowana jest na 26 sierpnia. Po tym dniu, jak zaobserwowali badający, kilku brokerów umieściło raporty na stronie www, m.in. Noble Securities.

— Opóźnienie musiało wynikać z przyczyn technicznych — usłyszeliśmy w tym biurze maklerskim.

Możliwa kara

Compliance Partners zwraca uwagę, że niedopełnienie obowiązków związanych z publikacją niesie ryzyko sankcji ze strony Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

— W trybie nadzorczym będziemy wyjaśniać z firmami inwestycyjnymi kwestię zgodności ich postępowania z regulacjami w zakresie ujawnień. Nie można wykluczyć, że konsekwencją naruszeń będą kary, ale każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie — mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane