Bruksela chce uwolnić polisy

Unia Europejska to wspólny rynek, ale nie w obszarze ubezpieczeń. Bruksela planuje to zmienić.

Komisja Europejska bierze się za likwidowanie przeszkód prawnych w transgranicznym handlu ubezpieczeniami. Za tym hasłem kryje się próba zniwelowania różnic w polisach między państwami członkowskimi.

Obecnie klient, który zmieni miejsce pracy i przemieści się do innego kraju UE, jest zmuszony kupić nowe ubezpieczenie komunikacyjne. Podobnie jest z programami świadczeń emerytalnych czy ubezpieczeniami mienia. W przypadku tych ostatnich, osoba, która ma np. dwa mieszkania w różnych państwach UE, nie może ich ubezpieczyć w jednej firmie w ramach jednej polisy. Dotyczy to także firm działających w kilku państwach członkowskich. W każdym muszą kupować oddzielne ubezpieczenie dla majątku.

- W sektorze ubezpieczeń poziom transgranicznego handlu jest bardzo niski. Jedynie 0,6 proc. wszystkich ubezpieczeń samochodów i 2,8 proc. ubezpieczeń majątkowych trafia do klientów w innym państwie unijnym – mówi wiceprzewodnicząca KE i komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding.

Jej zdaniem, różnice wynikające z odmiennych systemów prawnych, stosowanych w poszczególnych państwach członkowskich, utrudniają handel produktami ubezpieczeniowymi przedsiębiorstwom, konsumentom i niektórym zakładom ubezpieczeń. Komisarz podkreśla, że z uwagi na skomplikowaną materię zostanie powołany zespół ekspertów.

W skład grupy wejdą przedstawiciele ubezpieczycieli, środowisk klienckich i biznesowych, akademicy i prawnicy. Do końca roku mają przedstawić propozycje zmian oraz zakres produktów, których będą one dotyczyły. KE planuje, że w szczególności obejmie nimi ubezpieczenia komunikacyjne, podróżne i na życie.

Transgraniczna sprzedaż ubezpieczeń to niejedyna regulacja rynku ubezpieczeniowego, nad którą trwają prace w Brukseli. KE pracuje także nad nowym pakietem regulacji Solvency 2 (ma regulować kwestie wypłacalności oraz zarządzania ryzykiem w firmach ubezpieczeniowych) i projektem dyrektywy o pośrednictwie ubezpieczeniowym (zakłada m.in. ujawnienie prowizji pośredników).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane