Brukselski stop dla cukru

Rafał Białkowski
opublikowano: 30-01-2007, 00:00

Bruksela wzywa do czasowego ograniczenia produkcji cukru. Ma to zabezpieczyć rynek przed nadwyżką zapasów na europejskim rynku.

Bruksela wzywa do czasowego ograniczenia produkcji cukru. Ma to zabezpieczyć rynek przed nadwyżką zapasów na europejskim rynku.

W latach 2007-08 kraje członkowskie Unii Europejskiej mają ograniczyć produkcję cukru o 2 mln ton. To oznacza jej zmniejszenie o 12 proc.

— Część limitu przewidzianego na dany okres będzie albo przeniesiona na kolejny rok, albo zamieniona na prawa do produkcji, np. bioetanolu — sugeruje Mariann Fischer Boel, komisarz do spraw rynku rolnego Komisji Europejskiej.

Kraje członkowskie będą analizować propozycje Brukseli do października, bo wtedy muszą opublikować nowe limity produkcji cukru na kolejne lata.

Ceny cukru w Unii są ponad trzy razy wyższe w porównaniu z cenami na globalnym rynku. Ponadto corocznie wspólnota dopłaca do eksportowanego cukru, aby pozbyć się milionów ton zapasów na europejskim rynku, a rolnikom, którzy zajmują się uprawą buraków i trzciny cukrowej, zaczęła wypłacać rekompensaty, zależne od przestrzegania norm środowiskowych oraz wielkości upraw.

W 2005 r. Unia Europejska zaczęła reformować przemysł cukrowy. Obniżono o 36 proc. ceny cukru na rynku wewnętrznym. Odczuli to europejscy konsumenci oraz przemysł wykorzystujący cukier.

Dzięki reformie produkcja cukru w Unii powinna osiągnąć zrównoważony i konkurencyjny poziom. Miała potrwać cztery lata, dając czas na dostosowanie się do nowych wymogów wszystkim zainteresowanym stronom. W 2008 r. Unia Europejska zamierza jednak przyjrzeć się reformie z uwagi na panującą niepewność na międzynarodowym rynku cukru. Dlatego zwróciła się do krajów członkowskich, by czasowo ograniczyły produkcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane