Brylują w Europie, pamiętają o Lubelszczyźnie

Marta Zawisza
opublikowano: 26-11-2007, 00:00

Sport, jazz i ochrona środowiska. To tylko niektóre dziedziny, w których rozwój angażuje się najpotężniejsze przedsiębiorstwo produkcyjne regionu.

d ponad 45 lat Zakłady Azotowe Puławy (ZAP) są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Z głową wykorzystują swoje położenie — w końcu nie tak znów daleko od geograficznego centrum Europy. W rezultacie firma istnieje zarówno na wymagającym rynku UE, jak i na dynamicznie rozwijających się rynkach wschodnich.

W ubiegłym roku jej przychody ze sprzedaży wynosiły ponad 2,2 mld zł, a zysk netto ponad 130 mln zł. Mimo to przedsiębiorstwa nie zadowala jedynie działalność biznesowa. Firma jest aktywna w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa technicznego oraz profilaktyki zdrowotnej i komunikacji ze społecznością lokalną.

Lider w Europie

Zakład rozpoczął działalność produkcyjną w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Początkowo firma była nastawiona na wytwarzanie nawozów azotowych dla potrzeb rolnictwa, lecz w trakcie rozwoju systematycznie zwiększała produkcję chemikaliów. Największym sukcesem w zakresie rozwoju potencjału produkcyjnego spółki ostatnich lat jest niewątpliwie rozbudowa wytwórni melaniny.

— Decyzja o rozbudowie potencjału produkcyjnego spowodowana była obserwacją dynamicznie rozwijającego się rynku tej kategorii, zarówno w kraju jak i na świecie. Sukces związany z tym przedsięwzięciem i perspektywy rynkowe wpłynęły na decyzję o podjęciu zadania inwestycyjnego, zwiększającego zdolności produkcyjne o kolejne 30 tys. — wyjaśnia Lech Kliza.

Obecnie ZAP wytwarzają 9 proc. światowego i 20 proc. europejskiego zapotrzebowania na ten produkt.

Najbardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa przypadł na lata dziewięćdziesiąte. Wtedy to zmodernizowano praktycznie wszystkie linie produkcyjne, wprowadzono nowy asortyment i dokonano zmian organizacyjnych, które pozwoliły firmie dopasować się do warunków dyktowanych przez zasady gospodarki rynkowej.

— Na początku lat dziewięćdziesiątych podjęto temat możliwości poszerzenia asortymentu produkcyjnego o nadtlenek wodoru. Kilka lat później przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych. Oddana do użytku w 1994 roku nowa wieża granulacyjna zastąpiła stare urządzenia, dobowe zdolności produkcji zostały znacznie zwiększone. Były to przełomowe lata dla przedsiębiorstwa — mówi Lech Kliza, prezes Zakładów Azotowych Puławy.

W październiku 2005 r. Zakłady Azotowe Puławy zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Od tego czasu przeżywają hossę. Przedsiębiorstwo ma bardzo dobre wyniki finansowe i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Historia i sport

ZAP jest mecenasem przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Wspiera Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, finansuje renowację zabytków Kazimierza Dolnego, sponsoruje regionalne Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wszystko to sprawia, że firma cieszy się ogromną sympatią wśród lokalnej społeczności.

— Otoczenie historyczne naszego regionu jest unikatowe, dlatego nie zapominamy o nim. Angażujemy się także w rozwój sportu. Sponsorujemy wielu wybitnych sportowców — drużynę ekstraklasy piłki ręcznej mężczyzn, mistrzowski zespół piłki ręcznej kobiet i mistrza Europy juniorów w pływaniu. Staramy się budować wizerunek firmy nie tylko osiągającej dobre wyniki ekonomiczne, nowocześnie zarządzanej czy ekspansywnej handlowo ale również odpowiedzialnej i czułej społecznie — opowiada prezes Lech Kliza.

Od 10 lat przedsiębiorstwo uczestniczy w programie „Odpowiedzialność i troska”. Jest to światowa inicjatywa branżowa, realizowana w 47 krajach. Organizuje proekologiczne akcje, przedsięwzięcia informacyjne dla lokalnej społeczności i działania w zakresie bezpieczeństwa technicznego oraz profilaktyki zdrowotnej.

— W naszej branży ochrona środowiska jest niezwykle ważna. Organizujemy debaty dla młodzieży i dzieci oraz bierzemy udział w akcji ekologicznej „Drzewko za butelkę”. Ideą tego przedsięwzięcia jest aktywne świętowanie Dnia Ochrony Środowiska poprzez zbieranie zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek. Dzięki temu opakowania trafiają do recyklingu — dodaje prezes Lech Kliza. l

GRZEGORZ JAWOR

Zakłady Azotowe Puławy od lat zajmują pozycję lidera wśród podmiotów gospodarczych z województwa lubelskiego. Cieszę się, że przedsiębiorstwo wystąpiło z inicjatywą utworzenia na terenie ZAP podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Wniosek w tej sprawie został pozytywnie przyjęty przez Radę Ministrów. Mam nadzieję, że wpłynie to na utworzenie dodatkowych miejsc pracy, a także przyczyni się do dalszego rozwoju Puław i Lubelszczyzny.

wojewoda lubelski

Lubelskie

Miejsce Nazwa Zdobyte punkty

1 Zakłady Azotowe Puławy 72

2 Zakłady Mięsne Łmeat-Łuków 69

3 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie 68

4 Firma Cukiernicza Solidarność 59

5 Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik 58

6 Elektrociepłownia Lublin-Wrotków 48

7 PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa 47

8 Lubelski Węgiel Bogdanka 45

9 Black Red White 42

10 Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik 36

10 Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek 36

12 Herbapol-Lublin 33

13 Zamojska Korporacja Energetyczna 32

14 Lubelskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos 30

15 Cersanit i Fabryka Ceramiki 28

16 Caterpillar Poland 24

17 Emperia Holding 23

18 Lubelskie Zakłady Energetyczne 13

19 Zomar 12

20 Jobon 11

21 Same Deutz-Fahr Polska 10

22 Orlen Petroprofit 8

23 Hurtownia Farmaceutyczna Slawex 6

24 Przedsiębiorstwo Usługowo- -Handlowe Migrol 4

25 Stanchem Przedsiębiorstwo Chemiczne D. Krawczyk i Z. Mączka 3

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Zawisza

Polecane