Brylują w Europie, pamiętają o Lubelszczyźnie

Marta Zawisza
opublikowano: 26-11-2007, 00:00

Sport, jazz i ochrona środowiska. To tylko niektóre dziedziny, w których rozwój angażuje się najpotężniejsze przedsiębiorstwo produkcyjne regionu.

d ponad 45 lat Zakłady Azotowe Puławy (ZAP) są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Z głową wykorzystują swoje położenie — w końcu nie tak znów daleko od geograficznego centrum Europy. W rezultacie firma istnieje zarówno na wymagającym rynku UE, jak i na dynamicznie rozwijających się rynkach wschodnich.

W ubiegłym roku jej przychody ze sprzedaży wynosiły ponad 2,2 mld zł, a zysk netto ponad 130 mln zł. Mimo to przedsiębiorstwa nie zadowala jedynie działalność biznesowa. Firma jest aktywna w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa technicznego oraz profilaktyki zdrowotnej i komunikacji ze społecznością lokalną.

Lider w Europie

Zakład rozpoczął działalność produkcyjną w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Początkowo firma była nastawiona na wytwarzanie nawozów azotowych dla potrzeb rolnictwa, lecz w trakcie rozwoju systematycznie zwiększała produkcję chemikaliów. Największym sukcesem w zakresie rozwoju potencjału produkcyjnego spółki ostatnich lat jest niewątpliwie rozbudowa wytwórni melaniny.

— Decyzja o rozbudowie potencjału produkcyjnego spowodowana była obserwacją dynamicznie rozwijającego się rynku tej kategorii, zarówno w kraju jak i na świecie. Sukces związany z tym przedsięwzięciem i perspektywy rynkowe wpłynęły na decyzję o podjęciu zadania inwestycyjnego, zwiększającego zdolności produkcyjne o kolejne 30 tys. — wyjaśnia Lech Kliza.

Obecnie ZAP wytwarzają 9 proc. światowego i 20 proc. europejskiego zapotrzebowania na ten produkt.

Najbardziej dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa przypadł na lata dziewięćdziesiąte. Wtedy to zmodernizowano praktycznie wszystkie linie produkcyjne, wprowadzono nowy asortyment i dokonano zmian organizacyjnych, które pozwoliły firmie dopasować się do warunków dyktowanych przez zasady gospodarki rynkowej.

— Na początku lat dziewięćdziesiątych podjęto temat możliwości poszerzenia asortymentu produkcyjnego o nadtlenek wodoru. Kilka lat później przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych. Oddana do użytku w 1994 roku nowa wieża granulacyjna zastąpiła stare urządzenia, dobowe zdolności produkcji zostały znacznie zwiększone. Były to przełomowe lata dla przedsiębiorstwa — mówi Lech Kliza, prezes Zakładów Azotowych Puławy.

W październiku 2005 r. Zakłady Azotowe Puławy zadebiutowały na warszawskiej giełdzie. Od tego czasu przeżywają hossę. Przedsiębiorstwo ma bardzo dobre wyniki finansowe i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Historia i sport

ZAP jest mecenasem przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Wspiera Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe, finansuje renowację zabytków Kazimierza Dolnego, sponsoruje regionalne Muzeum Przyrodnicze oraz Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Wszystko to sprawia, że firma cieszy się ogromną sympatią wśród lokalnej społeczności.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Otoczenie historyczne naszego regionu jest unikatowe, dlatego nie zapominamy o nim. Angażujemy się także w rozwój sportu. Sponsorujemy wielu wybitnych sportowców — drużynę ekstraklasy piłki ręcznej mężczyzn, mistrzowski zespół piłki ręcznej kobiet i mistrza Europy juniorów w pływaniu. Staramy się budować wizerunek firmy nie tylko osiągającej dobre wyniki ekonomiczne, nowocześnie zarządzanej czy ekspansywnej handlowo ale również odpowiedzialnej i czułej społecznie — opowiada prezes Lech Kliza.

Od 10 lat przedsiębiorstwo uczestniczy w programie „Odpowiedzialność i troska”. Jest to światowa inicjatywa branżowa, realizowana w 47 krajach. Organizuje proekologiczne akcje, przedsięwzięcia informacyjne dla lokalnej społeczności i działania w zakresie bezpieczeństwa technicznego oraz profilaktyki zdrowotnej.

— W naszej branży ochrona środowiska jest niezwykle ważna. Organizujemy debaty dla młodzieży i dzieci oraz bierzemy udział w akcji ekologicznej „Drzewko za butelkę”. Ideą tego przedsięwzięcia jest aktywne świętowanie Dnia Ochrony Środowiska poprzez zbieranie zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek. Dzięki temu opakowania trafiają do recyklingu — dodaje prezes Lech Kliza. l

GRZEGORZ JAWOR

Zakłady Azotowe Puławy od lat zajmują pozycję lidera wśród podmiotów gospodarczych z województwa lubelskiego. Cieszę się, że przedsiębiorstwo wystąpiło z inicjatywą utworzenia na terenie ZAP podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Wniosek w tej sprawie został pozytywnie przyjęty przez Radę Ministrów. Mam nadzieję, że wpłynie to na utworzenie dodatkowych miejsc pracy, a także przyczyni się do dalszego rozwoju Puław i Lubelszczyzny.

wojewoda lubelski

Lubelskie

Miejsce Nazwa Zdobyte punkty

1 Zakłady Azotowe Puławy 72

2 Zakłady Mięsne Łmeat-Łuków 69

3 Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie 68

4 Firma Cukiernicza Solidarność 59

5 Fabryka Łożysk Tocznych Kraśnik 58

6 Elektrociepłownia Lublin-Wrotków 48

7 PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa 47

8 Lubelski Węgiel Bogdanka 45

9 Black Red White 42

10 Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik 36

10 Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek 36

12 Herbapol-Lublin 33

13 Zamojska Korporacja Energetyczna 32

14 Lubelskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos 30

15 Cersanit i Fabryka Ceramiki 28

16 Caterpillar Poland 24

17 Emperia Holding 23

18 Lubelskie Zakłady Energetyczne 13

19 Zomar 12

20 Jobon 11

21 Same Deutz-Fahr Polska 10

22 Orlen Petroprofit 8

23 Hurtownia Farmaceutyczna Slawex 6

24 Przedsiębiorstwo Usługowo- -Handlowe Migrol 4

25 Stanchem Przedsiębiorstwo Chemiczne D. Krawczyk i Z. Mączka 3

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Zawisza

Polecane