Brytyjczycy 60+ wkrótce będą stanowić ponad 30 proc. populacji

opublikowano: 21-10-2019, 15:16

Społeczeństwo Wielkiej Brytanii szybko się starzeje. Według oficjalnych prognoz w połowie bieżącego wieku, prawie połowa populacji osiągnie wiek 60 lat lub więcej.

Szacunki Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) podkreślają wyzwania polityczne stojące przed rządem, ponieważ finansowane przez państwo budżety na opiekę zdrowotną i opiekę społeczną starają się dotrzymać kroku rosnącej średniej długości życia. Liczba osób powyżej 75 roku życia szykuje się do podwojenia i przekroczenia progu 10 milionów osób.

Szybko starzejąca się populacja rodzi również pytania dotyczące zabezpieczenia finansowego osób w starszym wieku. ONS zauważa jednak, że odsetek osób w wieku emerytalnym pozostanie stały w ciągu następnej dekady i wynosić będzie mniej niż jeden do pięciu.

Przewiduje się, że populacja Wielkiej Brytanii wzrośnie o 3 miliony do połowy 2028 r. i osiągnie 70 milionów na początku lat 30. XXI w., przy czym Anglia odnotuje najszybszy wzrost.

Dane opublikowane w poniedziałek pokazują, że migracja netto spowolni do mniej niż 200 tys. osób rocznie, ale nadal będzie stanowić siłę napędową wzrostu populacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane