Brytyjczyk pozywa jako twórca bitcoina

opublikowano: 22-04-2021, 13:39

Dr Craig Wright pozwał wydawcę serwisu Bitcoin.org za publikację pracy naukowej z 2008 roku, która jest fundamentem stworzenia bitcoina i której autorem jest legendarny Satoshi Nakamoto, donosi The Telegraph.

W pozwie, który trafił do sądu w Londynie Wright twierdzi, że praca jest jego autorstwa, a Satoshi Nakamoto to jego pseudonim. Dlatego oskarża Cøbrę, wydawcę serwisu Bitcoin.org o naruszenie praw autorskich.

Prawnicy reprezentujący brytyjskiego naukowca podkreślili, że nie jest on przeciwny publikacji pracy, ale temu, do czego jest ona wykorzystywana. Chodzi o promocję przez Cøbrę cyfrowych aktywów o nazwie „Bitcoin core".

fot. Forum
fot. Forum

Cøbra już wcześniej tłumaczył, że jest możliwość „kryptograficznej” weryfikacji tego, czy jakaś osoba jest Satoshi Nakamoto, czy nie.

- Niestety, Craig nie był w stanie tego potwierdzić – podkreślił.

Dlatego Cøbra zapowiedział, że nadal będzie publikować pracę o bitcoinie i nie da się „zastraszyć”.

- Jest oczywiste, że Craig Wright nie jest twórcą bitcoina, bo jako taki byłby 25. najbogatszą osobą na świecie – napisał na Twitterze Cøbra, wyrażając zdziwienie, że są prawnicy biorący poważnie twierdzenia Brytyjczyka.

W pierwszych siedmiu miesiącach istnienia bitcoina twórca kryptowaluty Satoshi Nakamoto, “wykopał” nawet 1,1 mln bitcoinów. Obecnie kurs kryptowaluty wynosi 54861 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane