Brytyjska gospodarka popada w stagnację

opublikowano: 12-03-2019, 14:56

Brytyjska gospodarka wzrosła w okresie trzech miesięcy do stycznia 2019 r. o 0,2 proc. Odpowiada to wynikowi odnotowanemu w poprzednim trzymiesięcznym okresie.

Comiesięczny raport publikowany przez Biuro Statystyk Narodowych (ONS) wskazuje na wzrost aktywności gospodarczej w styczniu, kiedy to gospodarka odnotowała 0,5-proc. dynamikę wzrostu

Wielka Brytania
Zobacz więcej

Wielka Brytania fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

ONS podkreśla siłę sektorów IT, usług zdrowotnych i handlu hurtowego, która kompensowała spadki w produkcji metali i samochodów oraz remontach budowlanych.

Wzrost sprzedaży hurtowej może wskazywać na gromadzenie zapasów przed brexitem.

Sektor usług, który odpowiada za około 80 proc. gospodarki sektora prywatnego, wzrósł o 0,5 proc. w okresie trzech miesięcy, głównie za sprawą handlu hurtowego i detalicznego.

Rob Kent-Smith z ONS powiedział jednak, że wzrost we wspomnianym wcześniej okresie „pozostał słaby”.

Sektor usług wzrósł o 0,3 proc. w styczniu po spadku o 0,2 proc. w grudniu. Budownictwo, które odpowiada za około 6 proc. gospodarki, odwróciło grudniowy spadek rosnąc o 2,8 proc. w styczniu.

Yael Selfin główny ekonomista KPMG powiedział, że dane potwierdziły, że tempo wzrostu w gospodarce brytyjskiej „utknęło w martwym punkcie”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, BBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu