Czytasz dzięki

Brytyjska mennica niszczy brexitowe monety

opublikowano: 19-11-2019, 14:06

W celu uczczenia zaplanowanego na 31 października wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, królewska mennica wybiła specjalne 50 pensowe monety. Teraz musi je zniszczyć.

Jak poinformowała Royal Mint, do przetopienia trafi około 1 mln takich siedmiobocznych monet. Pikanterii sprawie nadaje fakt, że choć już niemal przesądzone było, że w najbliższej przyszłości jednak nie będzie brexitu, mennica nadal produkowała monety. Nawet kiedy premier Boris Johnson prosił  w liście Unię Europejską o opóźnienie wyjścia, a zgoda UE była praktycznie przesądzona, monety ciągle był bite. Mennica odmówiła ujawnienia kosztów produkcji i zniszczenia monet, choć z góry wiadomo, że ostatecznie zapłacą za to podatnicy.

50 pensowe monety wybite przez Royal Mint z okazji zaplanowanego na 31 października 2019 r. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej
Zobacz więcej

50 pensowe monety wybite przez Royal Mint z okazji zaplanowanego na 31 października 2019 r. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej fot. Bloomberg

Agencja Bloomberg komentując kwestię brexitowej monety podkpiwa, że w 2007 r. z okazji 100-rocznicy ruchu skautowskiego wydano również 50 pensową monetę, na której zamieszczono maksymę „bądź przygotowany”, i najwidoczniej kanclerz skarbu, Sajid Javid i kierowana przez niego instytucja zbyt dosłownie się do niej odnieśli.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy