Brytyjski bankier przyznał się do manipulacji libor

DI, PAP
opublikowano: 08-10-2014, 00:00

Wysoki rangą pracownik jednego z brytyjskich banków przyznał się do uczestnictwa w manipulacjach mających na celu zaniżanie lub zawyżanie międzybankowej stopy procentowej LIBOR.

Z powodów prawnych dane bankiera nie zostały ujawnione. To pierwszy przypadek przyznania bankiera do manipulowania wskaźnikiem w Wielkiej Brytanii. Wcześniej do udziału w manipulacjach przyznało się dwóch bankierów w USA. W raporcie z września 2012 r. brytyjski rząd oszacował, że wartość transakcji zawartych w powiązaniu ze stopą LIBOR mogła wynieść 800 bln GBP.

Afera ujrzała światło dzienne w 2012 r., a pierwszą ofiarą stał się bank Barclays, który musiał zapłacić ponad 400 mln USD kar nałożonych przez brytyjskie i amerykańskie władze. W kolejnych miesiącach śledztwo w sprawie manipulacji zaowocowało karami nałożonymi na m.in.: UBS, RBS, Deutsche Bank, JP Morgan czy Lloyds. LIBOR (London Interbank Offered Rate) to stopa procentowa oferowanych depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie.

Jest wyznaczany dla różnych walut np. dolara, franka, jena i w wielu przypadkach stanowi podstawę do ustalania oprocentowania kredytów, dlatego pełni istotną rolę w światowym systemie finansowym

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Brytyjski bankier przyznał się do manipulacji libor