BS z Brodnicy ma e - bank

Kamil Kosiński
02-04-2003, 00:00

Bankowość internetowa przestaje już być domeną wyłącznie największych instytucji finansowych. Usługi tego typu uruchomiło już kilka banków spółdzielczych. Ostatnim z nich jest BS z Brodnicy, będący najstarszą tego typu instytucją w Polsce.

Bank Spółdzielczy w Brodnicy, założony w 1862 r. i będący obecnie najstarszym działającym bankiem spółdzielczym w Polsce, udostępnił swoim klientom internetową obsługę rachunków. Za pośrednictwem uruchomionego 29 marca 2003 r. systemu klienci banku mogą zlecać przelewy, zakładać lokaty oraz występować o przyznanie kart płatniczych. Realizacja transakcji odbywa się przy wykorzystaniu wydrukowanych na kartce haseł jednorazowych lub tokenów.

Bank zastanawia się obecnie, ile takich urządzeń kupić. Początkowo nie będzie ich więcej niż sto.

— Nasi klienci coraz częściej dopytują się o możliwość zdalnego dostępu do konta. W większości wolą co prawda osobiście przyjść do banku, aby załatwić swoje sprawy. Jednak uruchomiliśmy system bankowości internetowej już teraz po to, by nie robić tego w momencie, gdy klienci zaczną od nas odchodzić tylko dlatego, że takiego systemu będzie im brakować — wyjaśnia Stanisław Czopur, zastępca głównego księgowego Banku Spółdzielczego w Brodnicy.

Brodnicki e-bank nie jest pierwszym w sektorze spółdzielczym, który uruchomił internetowy dostęp do rachunków. Na uwagę zasługuje jednak to, że zdecydował się na skorzystanie w tym przedsięwzięciu z usług typu ASP. Oznacza to, że cały system informatyczny związany z obsługą brodnickiej e-bankowości znajduje się w serwerowni innej firmy, a bank nie jest nawet właścicielem licencji na oprogramowanie, z którego korzysta. Właścicielem systemu i serwerowni jest firma Incenti. Ona odpowiada za techniczne aspekty działania systemu, jego obsługę i administrację. Bank związał się z nią pięcioletnią umową i za świadczone usługi będzie się rozliczał wnosząc comiesięczny abonament.

— Dzięki temu uruchomienie systemu nie było jednorazową dużą inwestycją, tylko zostało rozłożone w czasie. Trudno jednak rozpatrywać ten kontrakt tylko w kategoriach finansowych. Trzon naszego systemu informatycznego obsługujemy bowiem samodzielnie. Jedynie obsługę bankowości internetowej zleciliśmy firmie zewnętrznej. Samodzielnie trudno by nam było zagwarantować odpowiedni poziom bezpieczeństwa usług internetowych — tłumaczy Grzegorz Głowacki, kierownik zespołu informatyki i telekomunikacji Banku Spółdzielczego w Brodnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / BS z Brodnicy ma e - bank