BSH zamyka większość fabryk, polskie też

opublikowano: 20-03-2020, 15:55

Producent sprzętu AGD marek Bosch, Siemens i Gaggenau wstrzymuje produkcję we wszystkich zakładach w Europie, Turcji i Ameryce Północnej.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa monachijska centrala koncernu zdecydowała w piątek o czasowym zawieszenie produkcji we wszystkich fabrykach w Europie, a także w Turcji i Ameryce Północnej.

Zakłady na Starym Kontynencie - w tym wszystkie polskie fabryki - mają stanąć za tydzień, w sobotę 28 marca. Przerwa w ich pracy – jak szacują obecnie szefowie BSH – może potrwać trzy tygodnie. Jednak w zależności od sytuacji okres zawieszenia produkcji może być też skrócony lub wydłużony.

Na jak długo staną amerykańskie i tureckie fabryki, koncern na razie nie informuje.

Wstrzymanie funkcjonowania fabryk może mieć wpływ na pracę także innych części BSH, w tym tych, które nie są bezpośrednio związane z produkcją, a nawet na spółki zależne w innych krajach. W najbliższych tygodniach firma ma się przygotowywać do ponownego uruchomienia fabryk.

Decyzja – jak argumentuje szefostwo koncernu – wynika z w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pracowników oraz ze spadku zapotrzebowania rynków na sprzęty gospodarstwa domowego, co ma związek z wprowadzonymi w wielu krajach ograniczeniami dotyczącymi funkcjonowania tradycyjnego handlu.

Jednocześnie BSH informuje, że ma wystarczające zapasy, aby wciąż zapewni odbiorcom dostawy swoich urządzeń.

Grupa ma w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich produkuje pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich - piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskiej Rogoźnicy - małe AGD. Pracuje w nich łącznie kilka tys. osób.

Oprócz tego BSH prowadzi w Polsce centra usług wspólnych, które pracuje na potrzeby grupy na całym świecie. Świadczy usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy. Kolejne dwie polskie jednostki to Centrum Badań i Rozwoju w Łodzi oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce. Mimo przerwy w produkcji te działy będą najprawdopodobniej działać dalej.

Łącznie w całej Europie BSH ma ponad 20 zakładów, w tym dziewięć w Niemczech, sześć w Hiszpanii, po dwa we Francji, w Słowenii i w Rosji oraz po jednym w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz na Litwie, Łotwie, Słowacji i na Węgrzech. W Turcji działają dwie fabryki koncernu, a w Stanach Zjednoczonych – cztery.

Oprócz tego BSH ma kilkanaście zakładów w Azji, trzy w Ameryce Południowej i dwa w Afryce.

Grupa zatrudnia łącznie ponad 60 tys. osób, a jej roczne przychody sięgają prawie 13,5 mld EUR.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane