BSO łączy Guzów i Sugar Tor

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 17-08-2001, 00:00

BSO łączy Guzów i Sugar Tor

British Sugar Oversease, brytyjski koncern cukrowy, połączy kontrolowaną prawie w 100 proc. Cukrownię Guzów z inną własną spółką — Sugar Tor. To początek zmian w strukturach BSO w Polsce, które mają uprościć i uporządkować działanie grupy. Inwestor jest akcjonariuszem lub udziałowcem w dziesięciu cukrowniach.

Jest już wstępny plan reorganzacji spółek należących do Brytyjczyków.

— Cukrownię Guzów najłatwiej będzie połączyć z inną spółką, ponieważ jesteśmy właścicielami prawie 100 proc. jej akcji. Połączenie majątków dałoby duże korzyści logistyczne, ale w innych zakładach ten proces będzie trudniej przeprowadzić. Tamte cukrownie mają także innych udziałowców. Jeszcze nie mamy planu przeprowadzenia całej operacji — mówi Stanisław Dziedzic, dyrektor ds. rozwoju i inwestycji w BSO.

Razem z Polskim Cukrem

Pięć cukrowni to oddzielne podmioty gospodarcze: Pelplin, Glinojeck, Guzów, Michałów i Ciechanów. BSO jest także jedynym udziałowcem w Sugar Tor, do której wchodzą cukrownie Dobre i Kętrzyn oraz współudziałowcem w Sugar Pol, która kontroluje zakłady: Ostrowite, Unisław i Świecie. 28 proc. udziałów Sugar Pol należy do spółki Cukrownie Toruńskie (CT), którą kontroluje Skarb Państwa. BSO wynegocjowało umowę odkupienia CT, ale — podobnie jak w przypadku starań innych inwestorów — prywatyzację przerwano. CT mają trafić do Polskiego Cukru.

— Jeśli tak się stanie, Polski Cukier będzie także naszym partnerem w interesach — przyznaje dyrektor Dziedzic.

Podobnie wygląda sytuacja w Glinojecku. 53 proc. akcji spółki jest już w rękach Brytyjczyków. SP nie zgodził się na sprzedaż kolejnych 24 proc. Teraz ma je przejąć PC.

Ponad 10 proc. rynku

Sugar Tor (dawniej RolDan) to spółka przejęta od Danisco, duńskiej firmy z branży cukrowej, która wycofała się w 2000 r. z Polski. British Sugar Oversease istnieje od 1989 roku. Zajmuje się inwestycjami koncernu Associated British Foods w Europie Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej . BSO kontroluje 11,2 proc. polskiego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BSO łączy Guzów i Sugar Tor