Buczek: Dwa pozytywne aspekty dla GPW

opublikowano: 03-09-2019, 11:14

Prezes Quercus TFI podsumował sierpień na rynkach finansowych i przedstawił oczekiwania na kolejne miesiące.

Ostatni miesiąc przyniósł korektę na rynkach akcji oraz dalszy wzrost cen obligacji i złota. Mimo korekty od początku roku indeksy S&P500 i DAX wzrosły o 16,7 proc. i 13,1 proc.

TWARDE STANOWISKO
TWARDE STANOWISKO
Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, uważa, że podjęta decyzja jest odpowiedzialna i uczciwa z punktu widzenia uczestników funduszy, a długoterminowo korzystna również dla akcjonariuszy TFI.
Fot. GK

Na warszawskiej GPW skala spadków była większa niż na rynkach rozwiniętych, głównie za sprawą przeceny dużych spółek. Po 8 miesiącach WIG20 spadł o 6,2 proc., a WIG o 1,7 proc.. Nadal lepiej zachowywały się średnie i mniejsze polskie spółki, chociaż i one nie oparły się korekcie. Mimo tego sWIG80 urósł od początku roku o 9,9 proc.

Sierpień był bardzo dobrym miesiącem dla obligacji i złota. Rentowność 10-letnich instrumentów niemieckich spadła do -0,70 proc., amerykańskich do 1,50 proc., a polskich do 1,84% proc. W przypadku papierów amerykańskich rynek znalazł się na poziomie rekordowo niskich odczytów z połowy 2012 i 2016 r.

- Co dalej? Kluczową kwestią pozostaje rozstrzygnięcie czy będziemy na świecie mieć tylko spowolnienie, czy recesję. Banki centralne robią, co mogą, by uchronić inwestorów przed negatywnym scenariuszem. Fed i ECB mogą obniżyć stopy we wrześniu. Otwartą sprawą pozostaje to czy na wysokości zadania staną również politycy (negocjacje USA-Chiny, Brexit). Jeśli tak, jest szansa na pozytywny rozwój wydarzeń w kolejnych miesiącach. Jeśli nie, stan globalnej gospodarki będzie się pogarszać, co miałoby negatywny wpływ na rynki akcji, a szczególnie amerykański - napisał Sebastian Buczek w komentarzu, zamieszczonym na stronie TFI.

Jak podkreśla, w przypadku polskich akcji mamy do czynienia z dwoma pozytywnymi aspektami. 

- Po pierwsze wyceny, obecnie już prawie wszystkich spółek, są niskie. Po drugie ruszył program PPK, który powinien poprawić relatywną siłę popytu do podaży na GPW w Warszawie - uważa Sebastian Buczek. 

- Reasumując, sierpień, zgodnie z naszymi przewidywaniami, dostarczył większej zmienności na rynkach. Banki centralne już podejmują działania wspierające. Zobaczymy, jak się spiszą politycy - dodaje.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane