Budimex bierze Mostostal Kraków

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 28-10-1999, 00:00

Budimex bierze Mostostal Kraków

Wczoraj zostały przeprowadzone kolejne dwie transakcje pakietowe walorami Mostostalu Kraków. Tym razem właściciela zmieniło łącznie 200 tys. papierów przedsiębiorstwa, co stanowi 2,14 proc. kapitału akcyjnego spółki. Ostatnio praktycznie nie ma dnia, żeby w pakietach nie handlowano walorami Mostostalu Kraków. Tylko od 21 października właściciela zmieniło ponad 16 proc. akcji firmy. Z tego, jak nieoficjalnie wiadomo, ponad połowę skupił Budimex. Około 3 proc. walorów nabył też Mostostal Zabrze, który — podobnie jak warszawski holding — zainteresowany jest wejściem do krakowskiej spółki.

WIĘKSZE SZANSE w tym wyścigu wydaje się mieć jednak Budimex. Nawet jeśli Mostostal Zabrze zdoła kupić 15,02-proc. pakiet akcji krakowskiego przedsiębiorstwa od Skarbu Państwa, to i tak nie zagwarantuje mu to znacznego wpływu na spółkę. Krakowska spółka kontrolowana jest przede wszystkim przez jej zarząd i praktycznie od niego zależy wybór inwestora dla przedsiębiorstwa. Nieoficjalnie wiadomo, że bardziej pasują mu związki z Budimexem niż z Mostostalem Zabrze. Co prawda, zgodnie z podpisanym porozumieniem, ma on wspierać tego ostatniego w osiągnięciu od 20,1 do 33 proc. głosów na WZA, jednak porozumienie to ma papierowy charakter. Wydaje się, że Mostostal Kraków znacznie lepiej znajduje się w grupie Budimexu. Obie spółki podpisały porozumienie, które określa, że strategicznym inwestorem branżowym w krakowskiej firmie zostanie Budimex, który wyraził już zainteresowanie objęciem pakietu akcji przedsiębiorstwa zapewniającego minimum 51 proc. głosów na WZA. W roku 2000 ma dojść do fuzji obu spółek. Zgodnie z umową Mostostal Kraków stanie się Centrum Generalnego Wykonawstwa-Południe w Grupie Budimex.

PRAWDOPODOBNIE Budimex prowadzi już negocjacje w sprawie nabycia pakietów akcji będących w posiadaniu BA MK SA, kadry i zarządu przedsiębiorstwa.

ZAWARTA UMOWA przewiduje także, że jeśli Skarb Państwa nie sprzeda Budimexowi 15 proc. akcji Mostostalu Kraków, to strony powołają nowy podmiot (o kapitale minimum 20 mln zł), który będzie realizował projekty o wartości powyżej 10 mln w Generalnym Wykonawstwie na południu Polski. W tej spółce warszawski Budimex posiadał będzie 75 proc. kapitału. Pozostałe 25 proc. przypadnie Mostostalowi Kraków.

W TAKIEJ SYTUACJI Mostostal Zabrze nie może liczyć na zbyt wiele. Zdaniem analityków, spółka powinna się raczej skoncentrować na poszukiwaniu inwestora strategicznego. W przeciwnym razie, po wejściu Budimexu do Mostostalu Kraków, Mostostal Zabrze może zostać zepchnięty do pozycji spółki lokalnej. Wykorzystując specjalistyczny charakter krakowskiego przedsiębiorstwa, Budimex będzie w stanie zrealizować praktycznie każdy kontrakt.

UBIEGŁY ROK grupa Mostostalu Kraków zakończyła przychodami na poziomie 149,6 mln zł — prawie o 16 mln zł niższymi niż w roku 1997. Znacznie polepszyły się jednak uzyskiwane przez spółkę wyniki. Zysk brutto na sprzedaży wzrósł z 14,4 mln zł do 19,8 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 16,2 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 3,5 mln zł. Jednak największy wpływ na jego wzrost miała sprzedaż składników majątku trwałego przedsiębiorstwa. Wpływy z tego tytułu wyniosły 30 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Budimex bierze Mostostal Kraków