Budimex stawia na OZE i start-upy

Grupa powołała fundusz, który będzie inwestował w innowacyjne firmy. Planuje także na budowach zwiększyć wykorzystanie zielonej energii

Budimex wdraża technologię SeHePa, dzięki której pęknięcia i szczeliny w nawierzchni same będą się zasklepiać. Używany do jej budowy materiał zawierza substancje, które uaktywniają się, kiedy na drodze pojawiają się spękania, dzięki czemu szczeliny samoczynnie się wypełniają.

Grupa liczy, że na jej budowach będzie coraz więcej innowacyjnych rozwiązań. Dlatego też powołała fundusz, który pomoże w ich wdrażaniu.

- Fundusz może inwestować w start-upy, opracowujące innowacyjne rozwiązania nie tylko w zakresie technologii budowlanych, ale mające także szersze spektrum działania. Obecnie przyglądamy się trzem podmiotom w które możemy zainwestować – mówi Cezary Mączka, członek zarządu Budimeksu.

Na razie nie ujawnia jakie innowacje tworzą firmy, które znalazły się na celowniku giełdowej grupy. Informuje natomiast, że fundusz na początek ma na inwestycje 3 mln zł, ale w razie potrzeby kwota może zostać zwiększona.

Wspólny cel
Wspólny cel
Budimex, wraz z firmami z grupy Orlenu i Lotosu oraz uczelniami przeprowadziły prace badawcze dotyczące asfaltu modyfikowanego polimerami. Celem jest budowa tańszych, ale trwalszych dróg.

Oprócz innowacji Budimex inwestuje również w ekologię. Już w ubiegłym roku grupa pozyskiwała 37 proc. zużywanej energii z odnawialnych źródeł. Planuje zacieśnić więzi z jej dostawcami i do 2023 r. zwiększyć wskaźnik do 50 proc. Dariusz Blocher, prezes Budimeksu wspominał także niedawno, że grupa jest zainteresowana inwestowaniem w podmioty mające pozwolenia na budowę farm wiatrowych oraz zarządzające taką infrastrukturą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane