Budowanie jak z klocków

opublikowano: 17-12-2018, 22:00

Prefabrykacja ma przyspieszyć realizację programu Mieszkanie Plus. Wybrano projekt, który to ułatwi

Pracownia BBGK Architekci, autor kamienicy przy ul. Sprzecznej 4 na warszawskiej Pradze, wygrała konkurs na projekt osiedla z prefabrykatów. Tym samym jej pomysły posłużą do realizacji inwestycji w programie Mieszkanie Plus. Kolejne miejsce zdobył Unihouse oddział Unibep z Bielska Podlaskiego, a wyróżnienie — Urba Architects z Krakowa. Projekt BBGK okazał się najbardziej elastyczny — z tych samych elementów architekci będą mogli tworzyć najbardziej różnorodne projekty domów.

— Konkurs na powszechny, polski, otwarty system prefabrykacji zorganizowaliśmy, aby uzyskać efekt skali i spowodować, że wykonywane w nim mieszkania będą tańsze. Szacujemy, że jeśli te powtarzalne formy będą stosowane, to koszt powinien spaść o 20-30 procent — mówi Mirosław Barszcz, prezes PFR Nieruchomości, organizatora konkursu.

Przyznaje, że PFR nie ma aspiracji, by budować własne fabryki domów. Szacuje, że prywatne fabryki, produkujące obecnie około 8 tys. mieszkań z prefabrykatów rocznie (głównie na eksport do Skandynawii, Niemiec czy Holandii), dzięki popytowi i udostępnionemu projektowi będą mogły w najbliższych 10 latach podwoić swoją produkcję i wspomóc realizację rządowego programu.

— Przy budownictwie prefabrykowanym jednym z głównym czynników kosztotwórczych jest projektowanie i przygotowanie form do produkcji. My — definiując system na początku — odwracamy sposób myślenia. Dostarczamy zdefiniowane klocki, z których każdy architekt powinien potrafić zbudować konkretne formy architektoniczne — wyjaśnia Mirosław Barszcz.

Mieszkanie Plus

Podstawowym celem, przyjętego dwa lata temu przez rząd, Narodowego Programu Mieszkaniowego (Mieszkanie Plus) jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Aby go zrealizować, trzeba do 2030 r. wybudować (zarówno na zasadach rynkowych, jak i z pomocą państwa) około 2,5 mln mieszkań. Obecnie deweloperzy budują około 150 tys. mieszkań rocznie. Brakujący milion mieszkań miałby powstać w ramach różnych działań koordynowanych przez państwo. Są to programy adresowane do osób będących w stanie samodzielnie regulować opłaty czynszowe (budownictwo społeczne — tzw. TBS-y, spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne) oraz do osób myślących docelowo o wykupieniu mieszkań na własność. Są też programy wspierające najuboższych przez budownictwo komunalne czy schroniska dla bezdomnych. Analiza dotychczasowych działań przez powołaną w styczniu 2018 r. Radę Mieszkalnictwa potwierdziła, że w obecnej sytuacji rynkowej, przy deficycie siły roboczej w sektorze budowlanym oraz rosnących cenach gruntu i materiałów budowlanych, nie uda się wybudować mieszkań na wynajem o czynszach dużo niższych niż rynkowe. Sytuację mają poprawić przyjęte już ustawy — pierwsza o dopłatach do czynszów i druga ułatwiająca inwestycje mieszkaniowe (tzw. lex deweloper), która pozwala na przyspieszenie inwestycji mieszkaniowych. W Sejmie trwają też prace nad projektem ustawy o polskich REIT-ach (firmach inwestujących w najem nieruchomości). Fundusze te mają pomóc w finansowaniu budowy nowych mieszkań. W sferze technologii pomysłem na tańsze budowanie jest natomiast prefabrykacja.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Zapewnić podaż

Zdaniem Michała Sapoty, wiceprezesa HRE Think Tank, także deweloperzy — przynajmniej jakaś ich grupa — mogliby zwiększać inwestycje, mając gwarancję, że te lokale zostaną od nich odebrane w ramach programu Mieszkanie Plus. Oczywiście ważne jest to, żeby te mieszkania zostały wybudowane nie gdziekolwiek, ale tam, gdzie ludzie pragną mieszkać. Andrzej Swoboda, wiceprezes firmy deweloperskiej Grupa CTE, uważa, że upowszechnienie odpowiednika REIT-ów mogłoby mieć odczuwalny wpływ na rynek nieruchomości mieszkaniowych.

— Rozwinąłby się zasób lokali przeznaczonych na długoterminowy wynajem, dając jednocześnie atrakcyjny i bezpieczny instrument dla niewielkich inwestorów, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania na wynajem — mówi Andrzej Swoboda. © Ⓟ

NAJLEPSI: Konkursowy projekt osiedla z prefabrykatów przygotowany przez BBGK Architekci. [FOT. ARC]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu