Budowlańcy i miasto rozmawiają przez sąd

  • Emil Górecki
opublikowano: 05-10-2012, 00:00

Konsorcjum nie jest w stanie samodzielnie finansować wartej 218 mln zł inwestycji. Prosi o przyspieszenie płatności.

Konsorcjum firm Budus i Mostostal Zabrze chce zmiany warunków płatności w kontrakcie, który podpisało na początku roku z łódzkim ratuszem. Firmy za 218,3 mln zł mają zaprojektować i wybudować stadion miejski oraz halę sportową. Według podpisanej w lutym umowy, 97 proc. wartości kontraktu ma być zapłacona dopiero po zakończeniu robót. Na to spółki dziś sobie nie mogą pozwolić. Możliwości renegocjacji zamówień publicznych są ograniczone, sprawa trafiła do sądu.

— Gdy podpisywaliśmy umowę, mieliśmy wstępne zapewnienie banków, że udzielą nam finansowania. Jednak później, w wyniku problemów finansowych niektórych firm działających w branży budowlanej, banki drastycznie zmieniły nastawienie do finansowania inwestycji budowlanych.Liczymy, że Łódź odbierze nasze oczekiwania zmian w umowie jako próbę rozwiązania przez konsorcjum problemów mających decydujący wpływ na powodzenie realizacji inwestycji, a które wynikają z nadzwyczajnych okoliczności — mówi Bogusław Bobrowski, prezes Mostostalu Zabrze.

Budus w zeszłym tygodniu złożył wniosek o upadłość, więc cały ciężar finansowania musiałby ponieść Mostostal. Konsorcjum w pozwie wnioskuje o zmianę w umowie sposobu płatności na rozliczenie częściowe w formie płatności miesięcznych, zgodnie z zaawansowaniem prac. Jeśli sąd oddali wniosek, firmy będą chciały rozwiązać umowę.

— Miasto nie może się na zmiany zgodzić. Mamy swoje plany budżetowe, przez wymóg finansowania w postępowaniu nie wzięły udziału inne firmy — mówi Marcin Masłowski, rzecznik łódzkiego ratusza. Projekt miał być zakończony do końca 2013 r. Do tej pory trwały prace projektowe i przygotowawcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu