Budowlanka chętnie korzysta z pożyczek

opublikowano: 02-09-2019, 22:00

Ponad 100 mln zł popłynęło z instrumentów zwrotnych do opolskich małych firm.

Unijne wsparcie doceniają szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy nie mają historii kredytowej, a ich firmy są na wczesnym etapie rozwoju. Wśród nich jest wiele młodych spółek z województwa opolskiego.

— Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa. Dla wielu z nich preferencyjne pożyczki z funduszy europejskich to solidny zastrzyk kapitału. Doceniają go przede wszystkim te firmy, które mają małe szanse na uzyskanie kredytu w banku komercyjnym. Blisko 500 spółek z województwa opolskiego skorzystało z preferencyjnych pożyczek na łączną kwotę ponad 100 mln zł — mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Na liście beneficjentów znalazło się m.in. 375 mikroprzedsiębiorców i 75 małych firm. Działają one głównie w branży budowlanej, przetwórstwa przemysłowego i opieki zdrowotnej. Zachętą do ubiegania się o tego typu wsparcie są m.in. preferencyjne warunki finansowania, w tym niższe oprocentowanie i dłuższy okres spłaty kapitału. Firmy mogą przeznaczyć pożyczki na zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń, a także na wdrażanie innowacyjnych procesów. Ze wspomnianego wsparcia skorzystała m.in. Anna Jeleń, właścicielka gabinetu kosmetycznego „Studio de Baute” w Nysie.

— Pożyczką sfinansowałam zakup wyposażenia do mojegogabinetu i rozszerzyłam wachlarz usług. Cały czas przybywa mi klientów — mówi Anna Jeleń.

Opolscy przedsiębiorcy mogą też ubiegać się o pożyczki na energooszczędne projekty. Chodzi o przedsięwzięcia związane z ocieplaniem obiektów i przebudową systemów grzewczych. Wsparcie pokryje również koszty inwestycji w instalacje OZE i systemy chłodzące. Na pożyczki mogą też liczyć spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Przedsiębiorcy z regionu biorą też udział w programie „Akademia Menedżera MŚP”.

— Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie kompetencji osób zarządzających mikro-, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Na wsparcie mogą liczyć pracownicy firm, którzy zajmują kierownicze stanowiska lub mają być na nie awansowani — mówi Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Stawką w konkursie jest grant w wysokości ok. 34 tys. zł. Wsparcie dla jednej osoby w danej firmie nie może przekroczyć kwoty 11,4 tys. zł.

500 Prawie tyle firm z Opolszczyzny otrzymało preferencyjne pożyczki.

34 tys. zł O taki grant można ubiegać się w programie „Akademia Menedżera MŚP”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy