Budowlanka narzeka na długi

opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Zatory płatnicze

Większość małych i średnich przedsiębiorców zmaga się z zatorami płatniczymi. Ten problem wciąż w dużym stopniu dotyka również branży budowlanej, w której aż 65 proc. podmiotów ma do czynienia z niezapłaconą fakturą przynajmniej raz w miesiącu — wynika z badania Bibby MSP Index przeprowadzonego na zlecenie Bibby Financial Services na 450 przedsiębiorcach z sektora MSP. Do tego prawie połowa firm budowlanych na zapłatę czeka średnio od miesiąca do trzech po terminie. W wielu przypadkach trwa to nawet dłużej. Zdaniem Jerzego Dąbrowskiego, dyrektora generalnego Bibby Financial Services w Polsce, budowlanka to sektor, który ze względu na swoją specyfikę ma do czynienia z długim łańcuchem płatności.

— Kiedy firma podejmuje się wykonania konkretnego etapu całego przedsięwzięcia, wynagradza ją nie podmiot koordynujący całą inwestycję, ale inwestor. W tym przypadku przedsiębiorca będący na końcu łańcucha musi najdłużej czekać na należności z tytułu wykonania pracy, przez co spotyka się z wieloma negatywnymi konsekwencjiami nie mogąc uregulować swoich zobowiązań wobec pracowników czy dostawców — tłumaczy Jerzy Dąbrowski.

12 proc. …tyle podmiotów boi się wpisu do biura informacji gospodarczej w związku z problemem z zatorami...

4 proc. …a dla tylu przedsiębiorców nieregulowanie płatności na czas przez kontrahenta wiąże się z ryzykiem bankructwa.

70 proc. W przypadku tylu firm problem z zatorami skutkuje pogorszeniem relacji biznesowych i trudnościami w pozyskaniu klientów...

25 proc. …tyle firm obawia się pogorszenia relacji z wieloletnim partnerem biznesowym z powodu opóźnień w płatnościach...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane