Budowlanka w Europie podnosi się z kolan

opublikowano: 04-03-2014, 00:00

Na rynku brytyjskim maleje liczba upadłości firm budowlanych, we Francji i Belgii rośnie. Sytuacja jest stabilna w Niemczech.

Sytuacja branży budowlanej poprawia się na kilku wybranych rynkach europejskich — wynika z raportu Market Monitor firmy Atradius. Szczególnie pozytywne są prognozy dla Niemiec i Wielkiej Brytanii. W pierwszym przypadku utrzymują się pozytywne prognozy dla rynku z zeszłego roku. Stabilna kondycja niemieckiej gospodarki napędza również branżę budowlaną.

Dzięki temu można się spodziewać dalszego spadku liczby upadłości na tym rynku w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Problemem pozostają jednak opóźnienia w płatnościach ze strony publicznych odbiorców. Dużym wyzwaniem jest również ograniczony dostęp do finansowania kapitałochłonnych inwestycji budowlanych.

Wyraźna poprawa kondycji branży budowlanej w Wielkiej Brytanii wynika natomiast z lepszej sytuacji na rynku budownictwa mieszkalnego oraz budownictwa infrastrukturalnego, które urośnie w br. o 3,4 proc., jak prognozuje Urząd Statystyk Krajowych. Gorsza sytuacja panuje na rynku belgijskim, który od połowy 2012 r. zmaga się z niskim popytem, zwalnianiem pracowników, wojną cenową i rosnącą liczbą upadłości.

Ograniczony został również dostęp do finansowania kolejnych inwestycji. Tym samym poprawa sytuacji na belgijskim rynku budowlanym nie nastąpi wcześniej niż za 6 miesięcy, pomimo coraz lepszej kondycji całej gospodarki. Równie trudna jest sytuacja branży we Francji. Głównym problemem firm budowlanych w tym kraju pozostaje dostęp do finansowania projektów, co jest przede wszystkim rezultatem słabych wyników finansowych sektora w ostatnich latach oraz niskiego popytu. Sytuację utrudniają dodatkowo istotne opóźnienia w regulowaniu płatności, które są problemem we Francji już od ok. dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Budowlanka w Europie podnosi się z kolan