Budowlany VAT uderzy w budżet

Jacek Fedor
opublikowano: 21-11-2001, 00:00

Marek Bryks, prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, jest przeciwko wprowadzeniu podatku VAT na budownictwo, chociaż rozumie potrzebę szybkiego ratowania budżetu. Najgorsze, że opracowywane w kierowanej przez niego instytucji programy wspomożenia budownictwa mogą umrzeć śmiercią naturalną wraz z z likwidacją urzędu.

Wojciech Szeląg (Polsat): Czy jest Pan ostatnim prezesem urzędu mieszkalnictwa, bo urząd ma przestać istnieć?

- Marek Bryks: Nie można tego wykluczyć. Ale jeszcze się nie pakuję. Decyzja zapadnie, gdy prezydent podpisze ustawę. Natomiast obejmując ten urząd nie liczyłem się z faktem, że tak się może stać. Być może uda się obronić urząd przed zakusami likwidacyjnymi.

Pochylmy się nad pomysłem wprowadzenia VAT-u w budownictwie... Będziemy zarabiać pieniądze, od których będziemy odprowadzać podatek, potem będziemy kupować mieszkanie — droższe, bo jego cena zostanie powiększona o kolejny podatek, a potem jeszcze będziemy musieli dopłacić developerowi, ponieważ pojawi się VAT na odsprzedanie mieszkania.

- Niekoniecznie. Jeśli będziemy kupować mieszkanie od developera, to będziemy płacić podatek VAT-owski tylko raz. Jeśli budujemy samodzielnie — też tylko raz, przy zakupie mieszkania. Problem mają spółdzielnie mieszkaniowe, w których odliczanie podatku jest ściśle limitowane czasem.

Przed rokiem mówił Pan, że nie jest zwolennikiem VAT-u na budownictwo. Co się stało, że zmienił Pan zdanie.

- Nie zmieniłem zdania. Ten podatek przyniesie wiele złego podnosząc ceny mieszkań. Dzisiaj okazało się, jak wielkie są problemy budżetowe. Państwo szuka rozwiązań, które załatałyby dziurę budżetową i pozwoliły mu normalnie funkcjonować. I rozumiem ten punkt widzenia. Wyraźnie mówimy — w każdym sprzedanym mieszkaniu są korzyści państwa. Mieszkanie, które kupuje się na rynku, zawiera w sobie mnóstwo rozmaitych podatków, które płaci się pośrednio.

Co zatem robić?

- Najważniejsze jest szukanie mechanizmów, nawet krótkookresowych. Kraj jest w recesji, ale nie jest rozwiązaniem wprowadzanie kolejnego obciążenia. Próbowaliśmy kiedyś policzyć wszystkie obecne podatki i wyszło, że przynajmniej 15 proc. ceny nowo wybudowanych mieszkań to są kwoty, które wpływają do budżetu. Toteż im więcej będziemy mieszkań budowali, tym bardziej budżet skorzysta. I ku temu powinniśmy dążyć.

Notował Jacek Fedor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Fedor

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Budowlany VAT uderzy w budżet