Budownictwo: trwa bessa

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-08-2001, 00:00

Budownictwo: trwa bessa

Branża budowlana cieszy się najmniejszym sentymentem graczy spośród wszystkich sektorów giełdowych. Topnienie wartości spółek z budowlanki nie dziwi w obliczu fatalnej sytuacji na rynku, na którym operują. Truizmem jest wskazywanie przyczyn przeceny w obecnym stanie gospodarki, przy wysokich stopach procentowych i wszelkich następstwach, które niosą wcześniej wymienione czynniki.

Warto przyjrzeć się jednak samej sytuacji w branży, gdzie największe problemy mają firmy wyspecjalizowane w budowaniu biurowców. Nasycenie w tej niszy widać szczególnie na rynku warszawskim. Starając się elastycznie reagować na zmiany trendów w branży, spółki prowadzą szerokie działania restrukturyzacyjne, skłaniając się ku budownictwu mieszkaniowemu, a przede wszystkim ku rozwojowi infrastruktury. Firmy budowlane liczą na duże kontrakty przy okazji budowy sieci autostrad. Zdaniem analityków, zapaść na akcjach budowlanki potrwa przynajmniej do końca trzeciego kwartału. Tymczasem zdecydowane odreagowanie całego rynku może pociągnąć za sobą budowlane akcje.

Natomiast trudno wskazać pewnego lidera sektora. Mostostal Export jest jedyną dużą i płynną spółką z branży, dodatkowo wchodzącą w skład indeksu WIG 20. Jednak opublikowane wyniki i skorygowane prognozy skłaniają aktualnie do unikania tych walorów. Warte rozważenia, w ocenie specjalistów, są papiery Mitexu oraz Echa. Deweloper dzięki zdywersyfikowanym źródłom przychodów, łagodnie znosi następstwa dekoniunktury i może być ciekawą inwestycją w długim horyzoncie. Tymczasem Mitex w niedługim czasie może zostać sprzedany inwestorowi branżowemu i niewykluczone, że po tym fakcie zniknie z orbity zainteresowań graczy, a nawet z GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Budownictwo: trwa bessa