Budownictwo walczy z długami

opublikowano: 30-07-2018, 22:00

W dobie hossy na rynku nieruchomości rekordowe obroty spółek budowlanych wymagają rekordowych nakładów. Zyski są natomiast relatywnie niskie.

Liczba niewypłacalności stale rośnie. W pierwszym półroczu zwiększyła się o 22 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku — szacują przedstawiciele ubezpieczeniowej spółki Euler Hermes. Kwestią kluczową dla branży nie jest dziś wielkość produkcji sprzedanej, ale jej opłacalność.

„Duża skala trwających inwestycji wymaga adekwatnie dużej skali zaangażowania kapitałowego samych firm budowlanych, jak i firm współpracujących, przy czym bieżąca rentowność ich wykonawców, a w ślad za tym potencjalne ryzyko dla dostawców nie wyglądają najlepiej. Dostawcy oraz instytucje finansujące z większą uwagą analizują aktualne, nienajlepsze wyniki finansowe wielu firm budowlanych za 2017 r. i I kw. 2018 r.” — zauważają analitycy ubezpieczyciela.

Akceptowane 2-3 lata temu kontrakty były często na poziomie 65 proc. wartości wyceny inwestora, co przy obecnym wzroście cen materiałów i kosztów pracy oznacza spadek i tak już minimalnych marż. Możliwość renegocjacji cen jest iluzoryczna, a wykonawcy wolą wyjść z nierentownego kontraktu, gdyż wiążące się z tym kary są niższe niż potencjalnestraty w przypadku kontynuowania inwestycji.

— Co prawda, firmy budowlane starają się sukcesywnie podnosić ceny nowych prac. W efekcie rentowność sprzedaży branży budowlanej poprawiła się w stosunku do roku ubiegłego, ale nadal wynosiła średnio poniżej 1 proc. W tym samym okresie średnia rentowność sprzedaży polskich firm zbliżała się do 5 proc., a w przemyśle — do 7 proc. — mówi Tomasz Starus, członek zarządu firmy Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

Dodaje, że wzrost cen materiałów budowlanych — znów szybszy — niweluje pozytywny efekt podnoszenia cen prac budowlanych, do czego dodatkowo przyczyniają się też wyższe koszty pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu