Budynki walczą z dymem

opublikowano: 24-08-2015, 22:00

Rozwiązania do ochrony przeciwpożarowej oprócz bezpieczeństwa zapewniają oszczędności

Polski rynek oferuje wiele innowacyjnych produktów służących ochronie przeciwpożarowej. Należą do nich systemy oddymiania, które zapewniają sprawne usuwanie dymu i gorących gazów pożarowych z obiektu.

— Ułatwiają także straży pożarnej prowadzenie akcji gaśniczej poprzez poprawę widoczności, a ponadto obniżają temperaturę w obiekcie, chroniąc tym samym jego konstrukcję i mienie zgromadzone w budynku. Oddymianie grawitacyjne stosuje się najczęściej w budynkach o charakterze przemysłowym: w halach produkcyjnych, magazynach i centrach logistycznych — mówi Aleksandra Gierjatowicz, kierownik ds. marketingu i PR firmy Mercor.

Na miarę obiektu

Do wydzielenia w pomieszczeniach objętych pożarem stref wolnych od zadymienia i gorących produktów spalania służą także systemy wentylacji pożarowej. Umożliwiają one także obniżenie temperatury warstwy dymu i doprowadzenie powietrza z zewnątrz.

— Utrudniają tym samym rozprzestrzenianie się ognia. Systemy wentylacji pożarowejwykorzystuje się także do wentylacji w normalnych warunkach eksploatacji budynku. Mechaniczną wentylację pożarową stosuje się głównie w budynkach wysokich: biurowcach, hotelach czy apartamentowcach — mówi Aleksandra Gierjatowicz. Ostatnia grupa produktów przeciwpożarowych to zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji, zewnętrznych i wewnętrznych budynku.

— Systemy, które oferujemy, zapewniają uzyskanie odpowiedniej klasy odporności ogniowej konstrukcji stalowych i żelbetowych (nawet do 240 minut), drewnianych oraz przejść instalacyjnych — wymienia Aleksandra Gierjatowicz.

Te rozwiązania sprawdzają się przede wszystkim w przemyśle, w budynkach specjalistycznych: elektrowniach, rafineriach, instalacjach chemicznych, platformach, a także w tunelach.

Pakiet udogodnień

Jak tłumaczy Włodzimierz Łącki, menedżer od zabezpieczeń przeciwpożarowych w firmie Aereco, z punktu widzenia inwestora wentylacja pożarowa jest często kosztownym „złem koniecznym”.

— To taki element, który być może nigdy nie zostanie wykorzystany, i dlatego ważne, aby systemy wentylacji pożarowej mogły służyć również do innych celów. Na przykład jeśli mamy wentylację usuwającą dym i ciepło z parkingów podziemnych na wypadek pożaru, to uzasadnione jest wykorzystanie tego samego układu również do usuwania spalin podczas normalnej eksploatacji garażu. Łączenie funkcji instalacji sprawia, że jest ona bardziej ekonomiczna, a równocześnie zwiększa pewność, że zadziała na wypadek pożaru — tłumaczy Włodzimierz Łącki.

Według Piotra Mazura, specjalisty ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych w firmie Frapol, przy doborze zabezpieczeń przeciwpożarowych warto zwrócić uwagę na poziom techniczny stosowanych urządzeń.

— Proste instalacje wyposażane są najczęściej w urządzenia ręczne, które działają na skutek wzrostu temperatury spowodowanej pożarem. Natomiast skomplikowane instalacje, realizujące dziesiątki scenariuszy pożarowych, wyposażone są zazwyczaj w urządzenia cyfrowe, umożliwiające pełną komunikację oraz sterowanie poprzez protokół cyfrowy z systemu zarządzania budynkiem (BMS, Building Management System) — tłumaczy Piotr Mazur.

Jak dodaje Rafał Olejnik, dyrektor marketingu w firmie Alnor Systemy Wentylacji, na etapie projektowania i doboru rozwiązań z zakresu ochrony przeciwpożarowej należy uwzględnić plan ewakuacji osób, przyjęte rozwiązania architektoniczne, ryzyko powstania pożaru, obecność zintegrowanego systemu zarządzania budynkiem oraz systemu ochrony przeciwpożarowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Budynki walczą z dymem