Budżet 2001 już po zmianach

Marek Druś, Marek Knitter
opublikowano: 14-12-2001, 00:00

Sejm znowelizował tegoroczną ustawę budżetową. Zgodnie z przyjętymi zmianami, deficyt budżetowy wzrósł o 3,8 mld zł do 32,98 mld zł. Zwiększenie deficytu do niemal 33 mld zł rząd uzasadniał koniecznością spłaty zaległych zobowiązań budżetu i uniknięcia w ten sposób zwiększenia kwoty karnych odsetek, które bez tych zmian państwo musiałoby płacić. Powtórna nowelizacja tegorocznego budżetu spowodowana jest mniejszymi dochodami budżetowymi i wpływami z prywatyzacji.

Po raz pierwszy w tym roku budżet został zrewidowany przez poprzedni rząd w lipcu. Deficyt budżetu został wówczas zwiększony o 8,6 mld zł do 29,14 mld zł, gdyż wpływy okazały się znacznie mniejsze od planowanych.

Ministerstwo Finansów podtrzymało ostatnio prognozę uzyskania w tym roku wpływów budżetowych na poziomie 141,5 mld zł wobec 152,5 mld zł zapisanych w budżecie po pierwszej nowelizacji. Ubytek 11 mld zł dochodów częściowo pokryła blokada 8,5 mld zł wydatków, o czym rząd zdecydował w październiku. Resztę niedoboru MF chce pokryć oszczędnościami w obsłudze długu publicznego. Nowelizacja uwzględnia także zmiany w planie finansowania deficytu. Zwiększony został plan przychodów ze sprzedaży papierów skarbowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu