Budżet musi być bardziej realistyczny

Andrzej Arendarski
opublikowano: 19-07-1999, 00:00

Budżet musi być bardziej realistyczny

BŁĘDNE ZAŁOŻENIA: Kontynuowana ma być dotychczasowa polityka gospodarcza i monetarna — obawia się Andrzej Arendarski. fot. Grzegorz Kawecki

Przynajmniej od 1997 roku przedsiębiorcy energicznie domagają się zwrotu w polityce gospodarczej i monetarnej — w stronę realnej gospodarki i wytwórczości. Ignorowanie narastających problemów oraz załamanie w światowym systemie finansowym przyczyniło się do wyraźnego zmniejszenia tempa rozwoju w Polsce.

CZY PRZYGOTOWYWANY budżet państwa na rok 2000 jest odpowiednią reakcją na problemy realnej gospodarki? Sądzę, że nie bardzo. Przyjęte założenia nie tylko nie zapowiadają zwrotu w stronę wytwórczości, ale przeciwnie — jeszcze zaostrzają zagrożenia. Kontynuowana ma być dotychczasowa polityka gospodarcza i monetarna, a NBP zamierza utrzymywać politykę wysokich stóp procentowych. Nie doczekamy się też polityki proeksportowej, a zwłaszcza zwielokrotnionych nakładów na ubezpieczenia, gwarancje, dopłaty i promocję eksportu.

BRAK w założeniach budżetowych wyraźnego zwrotu w stronę realnej gospodarki podaje także w wątpliwość podstawowe, wyjściowe założenie — iż w roku 2000 dojdzie do nawrotu wysokiej dynamiki, że PKB powiększy się aż o 5,6 proc. Przecież jeśli nie zmienia się nacisk zagranicy, jeśli nie dochodzi do złagodzenia presji na wytwórczość ze strony polityki monetarnej, jeśli polityka gospodarcza nadal dławi popyt — to dlaczego nagle gospodarka miałaby nabrać wysokich obrotów?

BUDŻETOWE PRZYMIARKI czynione są — przynajmniej dotąd — raczej obok najpilniejszych potrzeb podmiotów gospodarczych. Oceny tej nie zmienia podejmowanie przez rząd prób reform podatkowych. Te mają znaczenie dopiero w przyszłości i wtedy, gdy są wypracowywane zyski. Natomiast teraz chodzi o rentowność i o szybkie wsparcie przedsiębiorców. Nasuwają się więc pytania: czy dobry może być budżet nie uwzględniający zagrożeń wytwórczości? Czy dobra może być polityka monetarna, nie tylko nie eliminująca, ale wręcz powiększająca zagrożenia dla realnej gospodarki ?

Andrzej Arendarski jest prezesem Krajowej Izby Gospodarczej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Arendarski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Budżet musi być bardziej realistyczny