Budżetowe miliardy na poszukiwania i wydobycie złóż

Obie polskie firmy paliwowe planują odwierty w Polsce. Orlen — głównie za łupkami, a Lotos — konwencjonalne.

Budżet przewidujący 5,1 mld zł na poszukiwania i wydobycie w latach 2013-17 zobowiązuje. PKN Orlen, który obok PGNiG jest głównym polskim graczem na krajowej arenie łupkowej, podał wczoraj, że zaplanował na ten rok jeszcze minimum trzy odwierty poszukiwawcze, w tym czwarty już odwiert horyzontalny, oraz trzeci zabieg szczelinowania hydraulicznego.Zgodnie z szacunkami Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego, koszt jednego odwiertu poziomego, ze szczelinowaniem, wynosi w Polsce około 60 mln zł. Daje to kwotę minimum 180 mln zł, którą Orlen włoży w tym roku w projekty łupkowe. Poza tym Orlen ma plany wierceń konwencjonalnych, w ramach których pracuje nad pionowym otworem koło Lublina.

Wcześniej płocki koncern deklarował również, że ma plany zagospodarowania złóż przez kanadyjską firmę TriOil, którą przejął w zeszłym roku. Na ten cel mógłby przeznaczyć 300 mln zł. Rozgląda się też za zakupem kolejnych zagranicznych aktywów. W poszukiwania inwestuje też mniejszy od Orlenu Lotos. W tym roku ma to być 1 mld zł, włożony w projekty wydobywcze w Polsce, zlokalizowane i na lądzie, i na morzu.

— Chcemy wykonać pięć otworów, w tym dwa eksploatacyjne, a trzy poszukiwawczo- -rozpoznawcze — deklarował wczoraj Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Lotosu ds. wydobycia. Do 2015 r. pomorska firma planuje wydać na poszukiwania i wydobycie łącznie 3,9 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Budżetowe miliardy na poszukiwania i wydobycie złóż