Buffett odkrył „antyzłoto” (WYKRES DNIA)

Legendarny inwestor miał rację, obstawiając powrót do dobrej formy gospodarki amerykańskiej oraz ostrzegając przed inwestycjami w złoto.

Inwestycja w linie kolejowe Burlington Northern Santa Fe, którą Warren Buffett nazwał zakładem va banque o przyszłość amerykańskiej gospodarki, okazała się strzałem w dziesiątkę, donosi agencja Bloomberg. Od kiedy miliarder sfinalizował przejęcie w lutym 2010 r., subindeks przedsiębiorstw kolejowych należących do wskaźnika S&P500 zyskał na wartości ponad dwukrotnie. W tym czasie nie lubiące dobrej koniunktury za oceanem i uzależnione od druku dolarów przez Fed złoto jest na „zaledwie” 34 proc. plusie.

Jak pokazuje wykres dnia, od około dwóch lat notowania obu aktywów stanowią niemalże lustrzane odbicie. Euforia na papierach spółek kolejowych towarzyszyła ostatniej przecenie złota, która pogrążyła notowania metalu w bessie. Przed inwestycjami w kruszec w ubiegłym roku ostrzegał sam Warren Buffett, wskazując, że preferuje produktywne aktywa.

Notowania subindeksu branży kolejowej na tle notowań złota, od lutego 2010 r. Źródło: Bloomberg.

- Przedsiębiorstwo kolejowe jest zabezpieczeniem przed inflacją i jednocześnie produktywną inwestycją. Dzięki temu łączy wszystkie cechy, które ceni sobie Buffett – komentował dla Bloomberga David Kass, profesor uniwersytetu w Maryland.

Zainteresowanie złotem osłabiło krzepnące ożywienie po najgłębszej recesji w USA od II wojny światowej oraz niska presja inflacyjna za oceanem. Tymczasem zyski wypracowane przez linie Burlington Northern Santa Fe wzrosły w ubiegłym roku o 13 proc., m.in. dzięki zwiększeniu przewozów ropy naftowej.

- W bezpośrednim sąsiedztwie naszych linii odkryto ropę. Transportujemy jej znaczne ilości, a będziemy transportować jeszcze więcej – zapowiadał Warren Buffett na majowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy swojego wehikułu inwestycyjnego Berkshire Hathaway.

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane