Bułgaria umorzyła Libii 56 mln USD długu

PAP
opublikowano: 03-09-2007, 16:14

Bułgaria umorzyła Libii 56,6 mln dolarów długu z  czasów Związku Radzieckiego w związku z umową, która doprowadziła do uwolnienia pielęgniarek i lekarza, oskarżonych o zarażenie libijskich dzieci HIV.

Sofia podpisała w poniedziałek umowę przewidującą przekazanie tych pieniędzy, należnych za dostarczoną broń i technologie, na międzynarodowy fundusz. Gromadzone na nim środki są przeznaczone na opiekę medyczną i pomoc dla rodzin ponad 400 dzieci, które padły ofiarą epidemii HIV/AIDS.

"Ta umowa po raz kolejny udowadnia, że Bułgaria jest godnym zaufania partnerem wywiązującym się z obietnic" - zaznaczył bułgarski wiceminister spraw zagranicznych Feim Czauszew.

Sofia umorzyła dług w sześć tygodni po uwolnieniu pięciu bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza, oskarżonych w Libii o umyślne zarażenie wirusem HIV 438 dzieci w szpitalu w Bengazi.

W lipcu zamieniono im wyroki śmierci na karę dożywotniego więzienia i odesłano do Bułgarii. Cała szóstka - łącznie z lekarzem, który przyjął bułgarskie obywatelstwo - została ułaskawiona przez prezydenta Georgi Pyrwanowa po przylocie do kraju.

Jednym z warunków Trypolisu przed powrotem medyków do Bułgarii było wypłacenie odszkodowań rodzinom zarażonych dzieci - w sumie 460 mln USD.

Szef Międzynarodowego Fundusz Bengazi Mark Pierini powiedział, że zamierza zwrócić te pieniądze libijskim władzom, kiedy tylko ruszą wypłaty od donatorów.

Pierini odmówił podania, jaką kwotę zebrano do tej pory. Wyjaśnił, że darczyńcy pragnęli zachować anonimowość.

Powiedział jedynie, że - poza wkładem Bułgarii - 11,5 mln euro pochodzi od Unii Europejskiej, a od Niemiec 1,5 mln euro.

Wcześniej bułgarskie władze mówiły o 27 ofiarodawcach, w tym 17 rządach, dziewięciu prywatnych firmach i jednej organizacji pozarządowej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bułgaria umorzyła Libii 56 mln USD długu