Czytasz dzięki

Bułgarzy omijają Polskę

AT
opublikowano: 06-10-2011, 00:00

Polacy niechętnie inwestują w Bułgarii. Z inwestycjami Bułgarów w Polsce jest jeszcze gorzej.

Polska nie jest dla bułgarskich przedsiębiorców strategicznym rynkiem. I vice versa. W 2010 r. wartość polskich inwestycji w Bułgarii wyniosła 122,8 mln EUR, wzrastając ponaddwukrotnie w porównaniu z 2008 r. — wynika z danych Bułgarskiego Banku Narodowego.

— Znaczące inwestycje to centra handlowe budowane przez notowaną na warszawskiej GPW spółkę GTC i zakup dużej wytwórni soków przez spółkę Maspex. Coraz więcej Polaków kupuje w Bułgarii mieszkania i domy wakacyjne. Szacuje się, że takich nieruchomości kupiono około 1000 — informuje Marek Suchowiejko z polskiej ambasady w Sofii. Z inwestycjami bułgarskimi w Polsce jest jeszcze gorzej.

— Szacowane są na około 1,6 mln EUR — mówi Marek Suchowiejko. Bułgarzy chętniej eksportują. W pierwszym półroczu 2011 r. bułgarskie firmy sprzedały w Polsce towary za 170 mln EUR, co oznacza 35-procentowy wzrost rok do roku. Największy udział miały wyroby z metali nieszlachetnych, stanowiące prawie 40 proc.

— Najważniejszym towarem są wina gronowe, a Polska jest największym rynkiem w UE. Głównym importerem jest spółka Belvedere, notowana na GPW jako Sobieski. Belvedere jest znacznym inwestorem w bułgarskiej branży winiarskiej — posiada 4 wytwórnie win, w tym jedną z najlepszych w kraju — Mezzek Katarzyna Vineyard — informuje Marek Suchowiejko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Polecane