Bułki z Nowej Soli

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 18-12-2006, 00:00

Notowana w Londynie spożywcza spółka myśli o budowie fabryki w Nowej Soli. Po niej pojawi się niemiecki producent z branży motoryzacyjnej.

 

Po Funai do Nowej Soli wchodzi kolejny wielki inwestor. W ubiegłym tygodniu złożył ofertę na zakup 5,7 ha.

— To notowana na giełdzie w Londynie firma z branży spożywczej — mówi Krzysztof Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSSE).

Firma chce zainwestować 10 mln EUR i zatrudnić 150 osób.

— Będzie co najmniej 250 pracowników — dorzuca Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.

— Chodzi oAssociated British Foods (ABF). Firma zatrudni 500 osób. Zbuduje fabrykę mrożonego pieczywa — twierdzi źródło „PB”.

Konieczne inwestycje

Brytyjczycy już podobno myślą o dokupieniu kolejnej działki. Associated British Foods to grupa, w której skład wchodzą m.in. British Sugar (w Polsce kontroluje 10 proc. rynku cukru), sklepy Primark i Littlewoods, Allied Bakeries, Ryvita (chrupkie pieczywo), International Hot Beverages, ACH i Westmill. Właśnie Allied Bakeries, produkujący wyroby piekarskie i cukiernicze, jest jednym z obszarów działalności, który zanotował w ubiegłym roku spadki. ABF przewiduje, że ze względu na konieczne inwestycje ten rok nie będzie lepszy. Cała grupa miała w roku finansowym zakończonym we wrześniu 6 mld GBP obrotów i 413 mln GBP zysku operacyjnego.

Światowa liga

Do Nowej Soli lada moment wejdzie jeszcze jeden inwestor.

— To niemiecki producent odlewów dla branży motoryzacyjnej. Jeśli wybierze naszą strefę, zbuduje najnowocześniejszą tego typu fabrykę w Europie. Na świecie jest dziś tylko sześć takich zakładów — podkreśla Krzysztof Dołganow.

Firma zainteresowana jest działką o powierzchni 3,5 ha. Ofertę na jej zakup może złożyć w tym tygodniu.

— Docelowo zainwestuje co najmniej 40 mln EUR i zatrudni 250 osób — zapowiada Wadim Tyszkiewicz.

Dodaje, że w zanadrzu jest jeszcze inwestor z branży motoryzacyjnej z Hiszpanii i medycznej z USA.

— Podstrefa w Nowej Soli szybko się zapełnia. Radni są za tym, by oddać do KSSSE 40 ha strefy miejskiej — twierdzi Bogdan Bojko, poseł PO z Nowej Soli.

Ładny grudzień

Inwestorów przybywa w całej KSSSE. W grudniu pojawiło się kilka nowych firm, m.in. Delifrance Polska Logistics, drugi w Europie producent mrożonek BVP (pieczywo, ciasta francuskie, wyroby cukiernicze) o obrocie rocznym 324 mln EUR, który buduje fabrykę w Słubicach. Z kolei PAW Polska otworzy w Kostrzynie zakład odzyskiwania materiałów metalowych i niemetalowych z odpadów, przetwarzający je na surowce wtórne. Bioenergia Słubice, której właścicielem jest niemiecki DBE Deutsche Bioenergie, uruchomi w Słubicach linię technologiczną do produkcji estrów metylowych o mocy 33 tys. ton rocznie. To siódmy projekt DBE, poprzednie zrealizowano w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane