Bullard: za wcześnie by ograniczać pomoc gospodarce

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 12-05-2021, 11:14

James Bullard, szef Banku Rezerw Federalnych z St. Louis uważa, że choć amerykańska gospodarka dokonała sporych postępów w odzyskiwaniu, jest jednak zdecydowanie za wcześnie by dokonywać zmian w polityce monetarnej, co mogłoby skutkować zduszeniem ożywienia.

James Bullard, szef Fed z St. Louis
James Bullard, szef Fed z St. Louis
fot. Bloomberg

W opinii oficjela z Fed, pomoc ze strony władz monetarnych w kontekście prowadzonej superliberalnej i akomodacyjnej polityki oraz postępujący program szczepień wspierają gospodarkę umożliwiając jej odbicie.

Odnosząc się do obaw związanych z rosnącą presją inflacyjną Bullard stwierdził, że mimo iż ceny mocno rosną Fed powinien pozostać przy swoich dotychczasowych wytycznych obejmujących utrzymywanie krótkoterminowych stóp procentowych zakotwiczonych w pobliżu zera i dalsze kupowanie aktywów o wartości co najmniej 120 mld USD miesięcznie.

Uważam, że jest za wcześnie by mówić o zmianach w naszej polityce i ewentualnym wycofywaniu się. Kiedy nadejdzie na to pora, przewodniczący Jerome Powell rozpocznie na ten temat dyskusję – stwierdził Bullard.

Celem Fed jest przywrócenie gospodarki do poziomu sprzed wybuchu pandemii wraz z osiągnięciem stanu bliskiego „pełnego” zatrudnienia. Władze monetarne zobowiązały się nie wprowadzać prewencyjnych podwyżek stóp procentowych, nawet jeśli inflacja przekroczy 2 proc. cel banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane