Bundesbank oczekuje mocnego załamania niemieckiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-03-2021, 13:55

Restrykcje związane z pandemią, cyklicznie przedłużane z powodu utrzymującej się wysokiej liczby zakażeń Covid-19 spowodują najprawdopodobniej silny spadek niemieckiej gospodarki w bieżącym kwartale, ostrzegł Bundesbank, na który powołuje się Reuters.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

W opinii banku centralnego, wprowadzone przy obecnej fali pandemii obostrzenia są zdecydowanie ostrzejsze niż poprzednio, co skutkuje spadkiem produkcji gospodarczej w I kwartale 2021 r.

Produkcja prawdopodobnie odnotuje gwałtowne załamanie szczególnie w sektorach związanych z usługami, które wymagają dużej liczby kontaktów międzyludzkich – napisano w raporcie Bundesbanku.

Cieniem na gospodarkę kładzie się też zadyszka sektora budowlanego, który do niedawna notował dynamiczną zwyżkę. W tym wypadku na przeszkodzie stoi podwyżka podatku od sprzedaży, która zmniejszyła chęć konsumentów do wydatków.

Ekonomiści podkreślają, że w raporcie Bundesbanku zauważyć można odejście od oczekiwania odbicia na wiosnę. Bundesbank podkreślił jednak, że choć ogólnie oczekiwać można spadku PKB i produkcji przemysłowej, przynajmniej w styczniu, to jednak w pierwszym miesiącu br. odnotowano wysoki wzrost zamówień i eksportu, oprócz kierunku do Wielkiej Brytanii. Ten ostatni załamał się niemal o ¼ z uwagi na zmianę przepisów i związane z nimi niejasności po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane