Burza na Południu omija polski dług

JKW
opublikowano: 21-06-2012, 00:00

Kolejny udany przetarg rządowych papierów. Dobra passa prędko się nie skończy.

Zawirowania wokół Grecji i Hiszpanii nie szkodzą polskim obligacjom. Wręcz przeciwnie — nasze papiery skarbowe cieszą się największym zainteresowaniem od kilku miesięcy.

Na wczorajszym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje pięcioletnie za 4,17 mld zł, choć instytucje finansowe zgłosiły ponad dwukrotnie wyższy popyt — chciały kupić papiery za 8,87 mld zł. To jeden z najlepszych przetargów w ostatnich latach.

— Średnio— i długoterminowe polskie obligacje cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Są odporne zarówno na wydarzenia w europejskich krajach peryferyjnych [głównie Grecji, Hiszpanii i Włoszech — red.], jak i ostatnią falę przeceny na rynku niemieckim — zaznacza Arkadiusz Urbański, analityk Banku Pekao.

Spośród 64 przetargów na pięciolatki zorganizowanych przez polski rząd w ostatnich dziesięciu latach tylko w 11 popyt był wyższy niż wczoraj. Rentowność wyemitowanych wczoraj papierów wyniosła 4,78 proc. Tak niskie odsetki od pięcioletnich obligacji polski rząd płacił ostatnio w kwietniu 2006 r. Co więcej, według analityków, popyt na polskie papiery ma szansę dalej rosnąć, a koszt obsługi długu — spadać.

— Pozytywne opinie agencji ratingowych o polskich finansach publicznych, realna perspektywa zacieśnienia fiskalnego oraz ograniczona podaż polskich papierów ze strony resortu finansów do końca roku — wszystko to powinno wspierać polskie obligacje — twierdzi Arkadiusz Urbański.

8,87

mld zł Za taką kwotę inwestorzy byli skłonni kupić polskie obligacje na ostatnim przetargu. To ponad dwukrotnie więcej niż pula, jaką zaoferował rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu