Burza o parytet wymiany

Magdalena Brzózka
21-11-2008, 06:15

Stare porzekadło mówi, że zgoda buduje. Nie ma jej jednak wśród akcjonariuszy Vistuli łączącej się z Krukiem. Poszło o  parytet.

Jeden z funduszy, obecnych w akcjonariacie Vistuli&Wólczanki, na najbliższym walnym spółki, planuje optować za zmianą, ustalonego już parytetu wymiany akcji jubilerskiego W. Kruka na walory Vistuli&Wólczanki (V&W) – wynika z naszych nieoficjalnych informacji.

Chodzi o OFE PZU Złota Jesień, który ma blisko 20 proc. udziałów w kapitale spółki. Jego przedstawiciele marzą o parytecie na poziomie 2,2 akcji V&W za jedną akcję Kruka (wobec obecnego, wynoszącego  2,4:1). Ustalona, przez KPMG kilka miesięcy temu wycena została wówczas poparta przez wszystkich członków rady nadzorczej odzieżowej firmy. Teraz, by ją zmienić, na walnym potrzeba większości 2/3 głosów.

Według naszych informacji, na środowym walnym, na którym akcjonariusze będą decydować o połączeniu odzieżowej i biżuteryjnej spółki, zarejestrowano blisko 70 proc. kapitału. Jeśli OFE PZU faktycznie spróbuje zmienić parytet, musi znaleźć sprzymierzeńców wśród innych właścicieli. Są nimi głównie inwestorzy finansowi. Ci zaś akcjonariusze V&W nie chcą (bo – jak mówią - nie mogą) wypowiadać się o sposobie głosowania przed rozpoczęciem walnego.

- Nie możemy mówić o spółkach, w których mamy powyżej 5 proc. kapitału – mówi Leszek Auda, członek zarządu  ING TFI (11,9 proc.).

Podobnie odpowiadają Grzegorz Chłopek, wiceprezes ING PTE (blisko 11,7 proc. akcji V&W), oraz Małgorzata Wojtuszko z  AIG PTE (8,4 proc. pakiet akcji).

Co o zmianie parytetu myślą szefowie łączących się spółek, ich akcjonariusze oraz analitycy? Sprawdź w piątkowym „Pulsie Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Brzózka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Burza o parytet wymiany