Burza tylko w Turcji

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 22-03-2021, 11:40

Wydarzeniem otwarcia tygodnia jest nieoczekiwana decyzja prezydenta Turcji Recepa Erdogana, który zdymisjonował w piątek szefa banku centralnego. Naci Agbal był prezesem ledwie 4 miesiące, ale dzięki jego polityce udało się ustabilizować kurs liry.

Dymisja była oczywiście efektem ubiegłotygodniowej podwyżki stóp procentowych, która sprowadziła notowania USDTRY do poziomu 7.30 i wynikała z gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej. Ten bowiem generuje dodatkowe ryzyko przyspieszenia presji inflacyjnej. Jak już wiemy od dawna, turecki prezydent ma inną teorię na temat przyczyn powstawania inflacji niż wszystkie podręczniki do ekonomii. Jego zdaniem to wysokie stopy napędzają inflację i stąd taka jego decyzja. Dla rynków jest ona dowodem, że władza monetarna w Turcji sprawowana jest przez osobę o zdecydowanie odmiennych poglądach wobec nauki ekonomii, co może ponownie generować ryzyko kryzysu walutowego liry. Jeśli nowy szef banku centralnego przystąpi do obniżek stóp możemy być świadkami ucieczki kapitału z Turcji.

Nie licząc Turcji sentyment rynkowy na początku tygodnia pozostaje stonowany, a zmienność niewielka. Rentowności amerykańskich dziesięciolatek cofają się poniżej 1.7%, co teoretycznie powinno dawać chwilę wytchnienia inwestorom na rynku akcyjnym. Główne indeksy pozostają jednak w okolicy piątkowego zamknięcia. Patrząc na poszczególne sektory, najlepiej radzą sobie producenci aut oraz nowe technologie. W tym tygodniu na rynek długu mogą wpływać wystąpienia bankierów centralnych z dwóch stron Atlantyku, których zaplanowana jest cała masa. Ważne będą również środowe wstępne dane PMI odzwierciedlające jak realna gospodarka w końcówce I kw. radzi sobie z trzecią falą zachorowań. Sprawny proces szczepień w USA powinien zwiększać dystans pomiędzy amerykańską a europejską gospodarką.

Na rynku surowcowym bez większych zawirowań na początku tygodnia. Ropa po ubiegłotygodniowej przecenie stabilizuje się w okolicy 61 USD za baryłkę. Dla dalszych poczynań czarnego złota oraz metali przemysłowych ważne będą środowe odczyty wskaźników koniunktury gospodarczej, które pokażą jak radzi sobie popyt. Złoto natomiast cofa się poniżej 1730 USD za uncję mimo stabilizacji eurodolara na 1.19. Oczekiwania na zaostrzenie polityki monetarnej nie pomagają żółtemu metalowi i jak na razie ryzyka dla jego notowań cały czas pozostają skierowane w dół.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane