Bush poprosi o nowe fundusze na odbudowę po Katrinie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 20:07

Prezydent George Bush wygłosi w czwartek wieczorem (czasu lokalnego)  przemówienie telewizyjne do Amerykanów, w którym zwróci się do Kongresu o nowe fundusze na odbudowę po huraganie Katrina.

Prezydent George Bush wygłosi w czwartek wieczorem (czasu lokalnego)  przemówienie telewizyjne do Amerykanów, w którym zwróci się do Kongresu o nowe fundusze na odbudowę po huraganie Katrina.

    Jak podał czwartkowy "Washington Post", koszty tej odbudowy mogą przekroczyć nawet 200 miliardów dolarów.

     Byłaby to kwota nie tylko kilkakrotnie większa niż wydatki federalne poniesione w związku z "najdroższym" dotąd huraganem Andrew w 1992 r. (17,8 mld dolarów), ale nawet znacznie większa od kosztów wojny nad Zatoka Perską w 1991 r., na którą wydano 83 mld dolarów.

    Bush ma przemawiać o godz. 3 rano czasu polskiego z wciąż zalanego wodą Nowego Orleanu, gdzie udał się już po raz czwarty po kataklizmie.

    W swoim wystąpieniu - jak poinformował Biały Dom - ma m.in. obiecać pomoc rządu federalnego dla ofiar w znalezieniu tymczasowych mieszkań i pomoc stanom w sfinansowaniu kosztów zakwaterowania i opieki nad ewakuowanymi.

     Miliony dolarów mają pójść na dodatkowe wydatki związane z ochroną zdrowia i edukacją ludzi przesiedlonych z Nowego Orleanu i innych miast.

     Kongres przydzielił już administracji 62,3 miliarda dolarów na koszty akcji ratunkowej i odbudowy po huraganie.Przedstawiciele rządu przyznają, że te i dalsze wydatki powiększą rozmiary deficytu budżetowego. Malał on ostatnio, ale prawdopodobnie znów przekroczy 400 mld dolarów.

     Fiskalni konserwatyści przestrzegają w związku z tym, aby nie przesadzać z wydatkami. Kongres i Bush są jednak pod polityczną presją, aby powetować straty ofiarom kataklizmu. Prezydent w imieniu rządu federalnego wziął na siebie odpowiedzialność za zaniedbania, które powiększyły rozmiary klęski.

     Notowania Busha spadły tymczasem do rekordowo niskiego poziomu. W opublikowanym w czwartek sondażu "New York Timesa" tylko 41 procent Amerykanów aprobuje sposób sprawowania urzędu przez prezydenta. Sondaż "Wall Street Journal" wykazał tylko 40-procentowe poparcie dla Busha.

    Wcześniej "Washington Post" doniósł, że w jego badaniach prezydent ma poparcie 42-procentowe.

     Z sondażu "Wall Street Journal" wynika też, że tragedia i koszty Katriny wpływają na dalsze osłabienie poparciaspołeczeństwa dla wojny w Iraku. Na pytanie, jak sfinansować odbudowę po huraganie, zdecydowanie najwięcej Amerykanów odpowiada, że należy zmniejszyć wydatki na wojnę.

 

 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane