Business Link przechodzi do Skanskiej

opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości sprzedały szwedzkiemu deweloperowi udziały w coworkingowym projekcie Business Link

Niespełna dwa lata — tak długo funkcjonowała joint venture Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP) i szwedzkiego dewelopera Skanska, która zajmowała się rozwojem sieci biur coworkingowych pod marką Business Link. W ramach spółki, w której Skanska miała 40 proc. udziałów, uruchomiono w tym czasie pięć biur: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Pradze. Teraz Skanska za nieujawnioną kwotę wykupiła udziały, które należały do AIP.

Skanska, której biurową spółką w
Polsce kieruje Arkadiusz Rudzki (z prawej), zamierza otwierać Business Linki w
nowych biurowcach, które buduje w krajach regionu. Sprzedaż udziałów w spółce
Business Link da zastrzyk gotówki Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości,
którymi kieruje Dariusz Żuk.
Wyświetl galerię [1/3]

NOWA LINIA:

Skanska, której biurową spółką w Polsce kieruje Arkadiusz Rudzki (z prawej), zamierza otwierać Business Linki w nowych biurowcach, które buduje w krajach regionu. Sprzedaż udziałów w spółce Business Link da zastrzyk gotówki Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości, którymi kieruje Dariusz Żuk.

— We wtorek podpisaliśmy umowę, która kończy funkcjonowanie joint venture. Jesteśmy teraz stuprocentowym właścicielem spółki Business Link. Taki scenariusz był rozważany od początku istnienia spółki, podjęliśmy decyzję wspólnie z AIP i wciąż będziemy z nimi współpracować, choć w nowej formule — mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Business Linka.

O tym, że do rozstania dojdzie, pisaliśmy w „PB” jako pierwsi w grudniu ubiegłego roku.

Startupowy ekosystem

Pod marką Business Link działa obecnie piętnaście biur coworkingowych, z których większość funkcjonuje poza strukturą spółki, będącej przedmiotem transakcji.

— Od ośmiu lat otwieraliśmy przestrzenie coworkingowe przy wsparciu funduszy unijnych i byliśmy pionierami tego segmentu rynku w Polsce. Wspólnie ze Skanską stworzyliśmyw tym obszarze lidera w tej części Europy. Business Link dzisiaj to kilkanaście lokalizacji z ponad 35 tys. mkw. powierzchni, ponad 2,5 tys. mieszkańców, zapełnione lokalizacje, a przede wszystkim przestrzeń do rozwoju dla wielu startujących firm i zmieniających się korporacji. Wpisuje się to w misję AIP, którą jest stworzenie z Polski i regionu wiodącego ekosystemu dla start-upów i wypromowanie polskich „jednorożców”. Teraz, po projektach zmieniających ekosystem — jak właśnie Business Link, AIP, AIP Seed Capital czy fundusz bValue — chcę skoncentrować się na nowych produktach — mówi Dariusz Żuk, współtwórca i prezes AIP, który do wczoraj był prezesem Business Linka.

Istniejące wcześniej Business Linki zgodnie z warunkami dotacji unijnych nie mogą być przedmiotem transakcji jeszcze przez dwa lata.

— Po upływie tego czasu zastanowimy się wraz z naszymi partnerami nad ich przyszłością. Marka Business Link została przejęta przez Skanską, ale zgodnie z warunkami umowy zostanie nam użyczona, więc dziesięć pozostających pod naszą kontrolą biur będzie funkcjonowało po staremu — tłumaczy Dariusz Żuk. Tymczasem Skanska w momencie nawiązywania współpracy z AIP zapowiadała około 40 mln zł inwestycji w projekt coworkingowy i uruchomienie co najmniej dwunastu biur „w ciągu kilku lat”. — Nie chcemy ujawniać konkretnego planu otwarć, ale na pewno zamierzamy inwestować w ważny dla nas produkt, którym są przestrzenie coworkingowe. Przez ponad półtora roku współpracy z AIP wiele się nauczyliśmy i widzimy wyraźnie, że coworki mają duży potencjał, a popyt na nie wśród naszych klientów rośnie — mówi Jarosław Bator.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Coworkingowy trend

Notowana na giełdzie w Sztokholmie Skanska to jedna z największych firm budowlano-deweloperskich na świecie. W 2017 r. jej przychody sięgnęły 160,8 mld SEK, czyli w przeliczeniu prawie 68 mld zł. W Polsce zajmuje się generalnym wykonawstwem projektów budowlanych, a także budową biurowców i mieszkań.

— Przestrzenie coworkingowe to dla nas kolejny produkt biurowy, dający przewagę konkurencyjną nad innymi deweloperami. Możemy oferować naszym najemcom szyte na miarę rozwiązania i prezentować elastyczną ofertę — mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający biurowej spółki Skanska w Polsce.

Według szacunków Cushman & Wakefield tylko w warszawie na koniec 2018 r. do wynajęcia było około 50 tys. mkw. powierzchni w przestrzeniach coworkingowych, a do końca 2020 r. ma być to aż 140 tys. mkw.

— Duże korporacje, które wynajmują u nas biura, coraz częściej oprócz tradycyjnych, wieloletnich umów najmu, decydują się na wynajęcie części powierzchni w przestrzeniach coworkingowych. Daje im to nie tylko elastyczność, ale też pozwala pracownikom na interakcje ze start-upami — mówi Arkadiusz Rudzki.

Skanska zamierza otwierać nowe Business Linki wyłącznie w biurowcach, które sama buduje.

— W krajach regionu mamy w tej chwili w budowie około 300 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, więc miejsca nam nie zabraknie — mówi Arkadiusz Rudzki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy