BWR musi liczyć na DB

Artur Sulejewski
opublikowano: 16-06-1999, 00:00

BWR musi liczyć na DB

NIEMCY NA POMOC: BWR zarządzany przez Jana Blajera znalazł się w trudnej sytuacji. Jej uzdrowienie nastąpi, jeśli Deutsche Bank zdecyduje się w niego zainwestować. fot. Konrad Pollesch

Audytorzy Deloitte & Touche uważają, że ubiegłoroczna strata netto Banku Współpracy Regionalnej powinna zwiększyć się z 32,5 do 89,5 mln zł. Podkreślili jednak, iż BWR nie tworząc rezerw, działał zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Bankowego.

GPW w związku z opublikowaniem opinii biegłego rewidenta zawiesiła obrót akcjami banku do czasu opublikowania stanowiska zarządu BWR. Wstrzymanie obrotu może potrwać nawet do 15 lipca.

Audytorzy uznali, że BWR nie utworzył w ubiegłym roku rezerwy na trwałą utratę wartości posiadanych akcji BWR Real Bank o wartości w cenie nabycia 32,5 mln zł. Nie została także zawiązana rezerwa celowa na należności z tytułu pożyczki pomocowej dla tego banku na kwotę 24,1 mln zł. Ich utworzenie poważnie zwiększyłoby stratę banku.

Na 31 grudnia 1998 r. współczynnik wypłacalności banku wyniósł 6,7 proc., a więc poniżej wymaganego poziomu (8 proc.). Po uwzględnieniu uwag audytora jego wartość obniżyłaby się do około 1,8 proc.

Z opinii przedstawionej przez badających sprawozdania finansowe wynika jednoznacznie, że bez pozyskania przez BWR inwestora strategicznego i jego pomocy w dokapitalizowaniu banku, dalsze funkcjonowanie banku i dokończenie sanacji Real Banku stoi pod znakiem zapytania.

Wczoraj Deutsche Bank potwierdził, że jest zainteresowany objęciem pakietu akcji BWR, na co wcześniej nie zdecydował się m.in. GE Capital. Wydaje się, że wejście Niemców jest ostatnią szansą dla krakowskiej instytucji finansowej.

Podobnego zdania co rewidenci są analitycy giełdowi. Podkreślają oni, że BWR jest małym bankiem, którego tak na prawdę nikt nigdy nie chciał. Dlatego też kierownictwo polskiego banku i jego najwięksi akcjonariusze powinni uczynić wszystko, aby skorzystać z oferty Deutsche Banku.

Akcjonariusze BWR spotkają się na WZA 28 czerwca. Walne zadecyduje o przeprowadzeniu nowej emisji akcji, która ma być przeznaczona właśnie dla inwestora strategicznego. Ma ona dać mu od 51 do 80 proc. głosów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / BWR musi liczyć na DB