Byczy środek tygodnia na Wall Street

PAL, MW, Bloomberg
opublikowano: 02-06-2010, 21:43

Środową sesję na parkietach USA można uznać za mocny akord popytu. Zwyżki głównych indeksów były nie dość, że przyzwoite, to  jeszcze przez całą sesję stabilne. A dane makro opublikowane w środę trzeba uznać za mocne.

Handel na Wall Street rozpoczął się pod znakiem lekkiego popytu. Już pół godziny po dzwonku na rynek napłynęły dane, które umocniły zakupowe nastroje inwestujących na parkietach USA. Majowa sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA była o 6 proc. wyższa od sprzedaży kwietniowej. Analitycy oczekiwali poprawy 5-proc. Jak można było się spodziewać, te pozytywne publikacje z gospodarki zdyskontowały w pełni spółki budowane i deweloperskie. Rosły kursy wszystkich 12 spółek z branży wchodzących w skład indeksu S&P, m.in. D.R. Horton oraz Toll Brothers, które zgodnie zyskały ponad 2 proc. Rósł wreszcie sam indeks 500 największych spółek w USA, który od kwietniowego 19-miesięcznego szczytu stracił już 11 proc. na skutek obaw inwestorów o stany gospodarek Grecji, Hiszpanii oraz Portugalii. W środę nastroje były znacznie lepsze niż ostatnio, a podbudowywały je wypowiedzi m.in. Jamesa Swansona, szefa strategów inwestycyjnych MFS Investment Management, który stwierdził, że skala kryzysu bankowego w Europie jest znacznie mniejsza niż ta obserwowana w USA na przykładach Lehmanna oraz AIG.

Wreszcie dobry dzień miały spółki energetyczne. Halliburton oraz Schlumberger, we wtorek mocno przeceniane, zyskały po 7 proc. Analitycy Morgan Stanley zaliczyli akcje spółek do listy akcji wartych krótkoterminowego zakupu.

Dobry dzień miały koncerny motoryzacyjne, które kolejno podawały miesięczne wyniki sprzedaży. Majowa sprzedaż Volkswagena wzrosła w relacji rocznej o ponad 20 proc., Hondy o 19,1 proc., zaś Nissana o ponad 24 proc. (tu kurs lekko zniżkował na koniec sesji). Na tym tle blado wypada Toyota, z poprawą sprzedaży o 6,7 proc. Ponad 16-proc. poprawę odnotował za to GM, zaś ponad 20-proc. - Ford. Kurs tej ostatniej spółki wzrósł o ponad 3 proc.

DJ zyskał w środę 2,2 proc., Nasdaq 2,6 proc., zaś S&P 2,8.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL, MW, Bloomberg

Polecane