Bydgoszcz już z inwestorem

MIR
opublikowano: 11-07-2008, 00:00

Do władz portu lotniczego oficjalnie dołączyli Austriacy, którzy wkrótce podniosą swoje udziały do ponad 49 proc.

Do władz portu lotniczego oficjalnie dołączyli Austriacy, którzy wkrótce podniosą swoje udziały do ponad 49 proc.

Bydgoszcz jest pierwszym funkcjonującym portem lotniczym, który ma zagranicznego inwestora. Mainl Airports International (MAI), który wcześniej wszedł także do akcjonariatu powstającego lotniska w Sochaczewie, na razie objął 24,9 proc. udziałów w drodze podwyższenia kapitału (23,5 mln zł).

— Trwają prace nad biznes- planem, który chcemy przedstawić na najbliższym walnym zgromadzeniu 21 lipca. Wtedy też dojdzie do kolejnego podwyższenia kapitału do ponad 49 proc. — wyjaśnia Krzysztof Wojtkowiak, prezes portu.

Przekroczenie ustalonych prawem progów 25 i 33 proc. dla udziału w spółce zarządzającej lotniskiem nie spotkał się ze sprzeciwem Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Uzyskane od Austriaków fundusze wraz z 23,5 mln EUR z unijnego regionalnego programu operacyjnego mają być przeznaczone m.in. na rozbudowę infrastruktury, w tym m.in. wydłużenie pasa startowego, budowę terminalu cargo oraz powierzchni parkingowych. Plany portu obejmują także budowę nowej restauracji z tarasem widokowym.

MAI prognozuje, iż lotnisko w Bydgoszczy w 2008 r. przyjmie 300 tys. pasażerów (w 2007 r. było to ponad 180 tys.), a w kolejnych latach liczba ta zostanie podwojona. Tymczasem w pierwszej połowie 2008 r. port obsłużył 119 tys. pasażerów, podczas gdy w takim samym okresie 2007 r. było to blisko 80 tys.

— Bydgoszcz prężnie rozwija połączenia w małym ruchu biznesowym dzięki Jet Air. Dzięki temu można dolecieć do Berlina, Kopenhagi, Wiednia, Łodzi, Poznania i Krakowa — mówi Tomasz Dziedzic z Instytutu Turystyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu